Nya Solaris till Malmö [Bilder]

Startat av Anders.o93, 17 april 2025, 22:07:58 PM

1 Medlem och 3 gäster tittar på detta ämne.

Buss_Lund

Citat från: Erobran skrivet 07 december 2025, 19:22:53 PMMen man skal huske at Skånetrafiken har så stramme krav til design, at udbyderen reelt set kun kan vælge en enkelt model, og ikke vælge hvad de selv har lyst til.
Jo precis det kan ha göra med Skånetrafikens krav tex Skånetrafiken har förbjudit kinesiska bussar BYD, Youtang sen 2021 tror jag

Anders.o93

Citat från: AdamL skrivet 07 december 2025, 18:51:13 PMDe som bor längs med linje 4 blir väl glada när Volvo bussarna återvänder till linjen då de i allmänhet verkar ha en högre standard och kvalitet.
Däremot blir säkert inte resenärerna med linje 12 så glada när Solaris kommer gå mest på denna linje.

Anders.o93

Citat från: Buss_Lund skrivet 08 december 2025, 15:19:54 PMJo precis det kan ha göra med Skånetrafikens krav tex Skånetrafiken har förbjudit kinesiska bussar BYD, Youtang sen 2021 tror jag
Eftersom Volvo även tillverkas utanför Europa, så faller de också bort. Däremot vet jag inte hur det ser ut med MAN och Mercedes? Men de bör väl ha europeisk tillverkning?

Buss_Lund

#138
Jag skulle gissa att MAN bussar vissa tillverkas i Polen och Turkiet. Jag vet att Mercedes tillverkas i Tyskland, i staden Mannheim, där Mercedes bussar tillverkas.

AO

De elbussar från Solaris som rullar i Gävle är riktigt trevliga att åka med. Dock finns endast 12-metersbussar som elbussar där. Ledbussarna drivs på gas men är även de riktigt trevliga att åka. Kanske är det lite barnsjukdomar på bussarna i Malmö som kan komma att trimmas in om de upplevs som dåliga.

Bussfanatikern

MAN har sina bussfabriker i Polen och Turkiet medan Mercedes har sina i Tyskland och Turkiet.

intro298

Citat från: Anders.o93 skrivet 09 december 2025, 16:05:34 PMDäremot blir säkert inte resenärerna med linje 12 så glada när Solaris kommer gå mest på denna linje.
Vet du vilka andra linjer som kommer att få fler Solaris-bussar från och med nästa vecka?

Buss_Lund

Hur är regionbussar Solaris El ? Är dem lite bättre än stadsbuss Solaris som finns i Malmö ?

Anders.o93

Citat från: intro298 skrivet 10 december 2025, 13:18:11 PMVet du vilka andra linjer som kommer att få fler Solaris-bussar från och med nästa vecka?
Till största delen kommer de gå på linje 12, men kommer även gå en del på linje 9/39, samt lite på linje 6. Men precis som nu kan de dyka upp på i princip alla linjer som utgår från Arlöv och där det brukar gå led (2, 10 samt några turer som körs med led på linje 11).

AdamL

Hoppas de kan blandas ut på olika linjer de som bor längst linje 12 har ju inget ont gjort

Buss_Lund

Hur blir det med bussar depåer i nästa vecka? Blir det några mercedes/volvo ska flytta till Arlöv för trafiken på linje 12an? Hur många  Mercedes/volvo bussar stationen i mölledal och Arlöv depån ?
Jag vet att några mercedes trafiken på mölledal-linjer 

Anders.o93

Tror inte det finns några tankar på att flytta bussar. Eftersom linje 4 byter depå med linje 12 så tänker jag att det går jämt ut med hur många bussar som behövs.
Jag har för tillfället bara tillgång till hur många bussar det finns på Arlöv och det är som följer:
20st Mercedes Led CNG
3st Mercedes Led Diesel
45st Mercedes Kort CNG
9st Mercedes Kort Diesel
35st Volvo Led El
3st Van Hool 24m El
18st Solaris Led El

Ja, det finns en del Mercedes Led även på Mölledal.

Buss_Lund

Tack så mycket för info nu jag vet hur det ser ut hos Arlöv depån :) Men några regionbussar stationen i Arlöv depån ?

Anders.o93

För regiontrafiken finns på Arlöv:
5st Dubbeldäckare
13st Solaris El

Samt 4st utbildningsbussar för NobinaAkademin.

Buss_Lund

#149
Okej verka som äldre Solaris och Scania Gas regiontrafiken finns på mölledal depån och El Solaris regiontrafiken samt dubbeldäckare är på Arlöv. Jag såg några äldre Solaris och Scania gas parkerade på mölledal för några veckor sen.