MaxCi blir kvar i innerstaden till avtalets utgång (2014)

Startat av Omnilasse, 08 oktober 2012, 10:37:08 AM

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Omnilasse

Nästa tisdag förväntas det fattas beslut i trafiknämnden om något som vi vetat varit på gång ett tag; nämligen att Keolis får dispens för sina MaxCi-bussar i innerstaden (som ju når 16 år under året och i början av nästa år) fram till avtalets slut 2014.

Som kompensation (för att avvika mot avtalet) får SL 14,2 miljoner av Keolis. Någon diskussion lär det knappast bli om detta, då de ju klarar både miljökrav och förstås är låggolv. Och vi får fortsätta njuta av en bussmodell som naturlgtvis fortfarande är en förfulad variant av den ursprungliga höggolvsvarianten av 113 -  men ändå fortfarande påminner mer om en buss, än en plastlåda...


Johan Hansson

På allmän begäran bör denna klenod bli kvar på Stockholm gator.....
Busschaufför
"Busschaufförer transporterar världens värdefullaste last!"
Har som hobby att fotografera bussar och natur och annat skoj i omgivningen.

TobbeH

Produktionssupport Nobina Charlottendal

Björn Forslund


Jonas Strömblad

Ja, det är en bra buss och naturligtvis är det trevligt att denna slitvarg blir kvar en stund till.
Men, ingår det i avtalet att de skall fräschas upp på något vis? Många (de flesta) är ganska sunkiga i inredningen, något som på ett enkelt vis skulle kunna åtgärdas.
/J

Niklas Bygdestam

Jag är växelvis boende i Uppsala och i Belgrad. Granskar därför fordon, trafik och infrastruktur ur två länders perspektiv.

Ersa

Skönt att slippa kapitalförstöring i form av nya bussar som kanske måste bort redan efter 1-2 år. Är det förresten spikat något datum för trafikstarten av nya avtalet, och när drar upphandlingen igång på allvar?

5783

Citat från: Ersa skrivet 08 oktober 2012, 13:45:55 PM
Skönt att slippa kapitalförstöring i form av nya bussar som kanske måste bort redan efter 1-2 år.

Jag instämmer till fullo. :)

Bussmicke

//Bussmicke.

Aldrig utanför dörren utan en kamera!
Besök min kanal Bussmicke.se på Youtube.

Stolt ägare av: Canon EOS R och R7, 6D Mark II, Canon Powershot G7 X Mark II och Sony RX100M3 och RX100M7.

Martin Maltkvist

Citat från: Bussmicke skrivet 08 oktober 2012, 18:52:56 PM
Nää,  trist

//Bussmicke
www.bussmicke.se
Onödigt att köpa nytt när det redan finns grejer som funkar :P
Mångårig yrkeschaffis inom buss och lastbil, numera lokförare på nattågen till och från Övre Norrland

Hälsningar
/Martin

torrentjohan

F*n vad härligt. Älskar att gå i Stockholm, tidig sommarmorgon och se MaxCi bussarna.

Omnilasse

Citat från: Ersa skrivet 08 oktober 2012, 13:45:55 PM
Skönt att slippa kapitalförstöring i form av nya bussar som kanske måste bort redan efter 1-2 år. Är det förresten spikat något datum för trafikstarten av nya avtalet, och när drar upphandlingen igång på allvar?
Man håller på med en del förberedande arbete hos SL, men jag har ännu inte sett något datum för när förfrågningsunderlaget skall släppas. Man gjorde en förstudie före sommaren (som innehöll rätt många frågetecken och det kändes som man hade en del rätt stora strategiska beslut som måste tas innan man kan gå vidare), så, troligen kommer väl förfrågningsunderlaget relativt sent i höst - i annat fall blir det nog för ont om tid till trafikstart.

Augusti 2014 är det sagt som trafikstart för Stockholms innerstad och Lidingö. Alltså blir det samma upphandlingsomgång (E22) - om det däremot blir möjigt att bara lägga ett bud för både Stockholm och Lidingö, eller om de behandlas separat återstår att se. En möjighet är väl också att trafikstart kan förskjutas till december 2014 - i samband med tidtabellsskiftet - samtidigt har ju inte det varit avgörande för Norrort nu, så det behöver ju inte innebära att man förskjuter trafikstarten. Egentligen kan man väl inte heller förlänga avtalet ytterilgare hur som helst - men sådant går ju alltid att lösa om det blir nödvändigt.   

Edit: hittade ett datum här; den 3 december 2012 kan arbetet påbörjas, har att göra med att det måste vara annonserat ett år innan i EU:s organ. Så därefter lär väl förfrågningsunderlaget komma ut relativt snabbt - i annat fall blir det för ont om tid.

Edit2: Själva förstudien har jag inte läst är väl bäst att påpeka, däremot har man lämnat information om vilka frågor man arbetar med i ett PM. Själva förstudien skall bli klar under hösten (borde vara klar nu), men är nog med självklarhet sekretessbelagd - iaf till dess förfrågningsunderlaget presenterats.

yngrot

Det var ju onekligen ett trevligt beslut. Ut och fota dem oxå !!  Var rätt länge sen det visades  nåt MaxCimalt trevligt här i nån större omfattning..  ;)   MaxCi är en riktig klassiker och rätt slitstark dessa måste rullat rätt många mil
Kör buss sen Hedenhöstiden....

Började jan 1977 - okt 1978 på Kålleredsbussarna , Borås lokaltrafik okt 1978 till 25 feb 2010 ,därefter Veolia transport/Transdev från 1 mars 2010 till 14juni 2020.. från 15 juni 2020 Nobina

Stefan P

Hej

Det får vi tacka för, glädjer mig som Scania fan. Hur många bussar rör det sig om och vilka bussar?
Hur mycket har bussarna gått nu?

mvh Stefan P