Olofssons sista dagar i Kungsbacka

Startat av Bussmicke, 24 juli 2012, 11:54:44 AM

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Bussmicke

Man sålde av linjevagnarna lite för snabbt så man fick låna in och ta egna turistbussar..



//Bussmicke.

Aldrig utanför dörren utan en kamera!
Besök min kanal Bussmicke.se på Youtube.

Stolt ägare av: Canon EOS R och R7, 6D Mark II, Canon Powershot G7 X Mark II och Sony RX100M3 och RX100M7.

Ronald M. Jannesson

...Nämen, buss 52??!! Den gick ganska länge på linje 89 Frölunda Torg-Säröleden-Brottkärr/Amundön-Skintebo i Göteborgs Spårvägars regi. Jag själv körde den ett antal gånger. Den var dock införskaffad begagnad och var INTE en ursprunglig buss i B44-serien. Hade bl.a. annorlunda inredning och förarplats.  ;) :-*

Bussmicke

Vill minnas att B44 51-52 kom från Linjebuss.
//Bussmicke.

Aldrig utanför dörren utan en kamera!
Besök min kanal Bussmicke.se på Youtube.

Stolt ägare av: Canon EOS R och R7, 6D Mark II, Canon Powershot G7 X Mark II och Sony RX100M3 och RX100M7.

Ronald M. Jannesson

...kan nog vara så, kul att se den igen iaf. :D

S Svensson

Kan 51 och 52 komma från Lund. Vill minnas att det var några ytterligare bussar i Göteborgstrakten. Några tillhörde Linjebuss (Mölndal) och några tillhörde Swebus.Dessutom fick Swebus två Scanior fd Malmö Lokaltrafik som de bytte in när Scania Carrus lämnades.
Mölndals depå var något vattensjuk varför Carrus 204 var mögelskadade.

Staffan Sävenfjord

Citat från: S Svensson skrivet 25 juli 2012, 16:43:52 PM
Kan 51 och 52 komma från Lund. Vill minnas att det var några ytterligare bussar i Göteborgstrakten.

Bussen var tidigare Linjebuss 699 och mycket riktigt hemmahörande i Lund. Jag har ingen uppgift om när den kom till Göteborgs Spårvägar men har noterat att den hyrdes ut till Olofssons i januari 2000. Bussmicke tog sin bild i maj 2000 och den 14 juni 2000 tog jag en bild på denna buss då den åter rullade hos GS. Så den torde alltså varit uthyrd till Olofssons fram till sommartidtabellen började 2000.

På min bild går den just på linje 89 till Skintebo. Är det rentav du som kör, Ronald? Tackar i så fall så här långt i efterhand för vinkningen!





Ronald M. Jannesson

...tycker nog att jag kan skymta mig själv bakom ratten ja; så varsågod i efterskott!!! ;D

Ronald M. Jannesson

...apropå linje 89; minns att jag en gång hade ett gäng skolungdomar som skulle till Nygårdsskolan. Jag svängde in på Äsebackevägen och körde upp dom till skolan. Denna hållplats hade ju då varit indragen i ca. 5-6 år sen 58:an slutade trafikera Nygårdsskolan. Vilket jubel det blev; typ vi slapp gå från Uggledal!!Jaja; det var på den tiden man kunde anstränga sig och få beröm för det; händer tyvärr ALDRIG nu! Nu för tiden gör jag bara det jag ska göra; i övrigt, tyvärr!!! ;) :-X

Staffan Sävenfjord

Citat från: Ronald M. Jannesson skrivet 25 juli 2012, 19:40:05 PM
...tycker nog att jag kan skymta mig själv bakom ratten ja; så varsågod i efterskott!!! ;D

Tänk vad världen är liten i alla fall.  :)

Då fick du nu äntligen svaret på frågan vilken kuf det var som fotograferade dig den dagen.  ;)

Jag tycker i alla fall att det är mycket trevligt när förare vinkar till fotografen även om man ofta inte märker det förrän man kommer hem och granskar bilden.


Bussmicke

Hittade en Olofssonsbild till.

SBH har ingen info, är det någon som vet när man köpte denna buss?

//Bussmicke.

Aldrig utanför dörren utan en kamera!
Besök min kanal Bussmicke.se på Youtube.

Stolt ägare av: Canon EOS R och R7, 6D Mark II, Canon Powershot G7 X Mark II och Sony RX100M3 och RX100M7.

S Svensson

Vill minnas att den kom i trafik augusti 1992 hos Olofsson. Det finns även en systervagn som hamnade hos en kompanjon i "Kungsbackatrafiken". Dvs KES som betyder KE Elofsson. En av de som började köra buss i Tom var Elof Larsson och det blev sedan Elofsson.
Vad gäller Olofsson så påstås att John A Olofsson tog över trafik från John Ewers. John Olofsson drev sin verksamhet från Sundtorp och när han avled (troligen 1975).Då blev verksamheten flyttad till Fjärås. En tid förekom verksamhet i Fjärås men även vid återvinningscentralen i Kungsbacka (väg mot Onsala,före mot vid motorvägen).
Företaget lär finnas kvar men med andra delägare.
Enlgit vissa uppgifter hade John Olofsson en broder som körde buss hos Lindgrens busstrafik i Onsala. Överlåten till SJ ca 1936 och som lade grunden till SJ:s trafik i Onsala,senare även Kungsbacka. Garaget lär ha funnits ganska nära Onsala kyrka. I Kungsbacka tror jag inte fanns någon depå mer än parkering på stationsområdet i Kungsbacka. Någon gång cirka 1987-88 hyrdes en lastbilsuppställning i Kungsbacka. Den är fortfarande uppställning för  bussar. Det fanns även två bussar inom detta område som tillhörde Fjäråsbussar. En liten B6R och en B10M.

Bussmicke

Denna MKB854 står som fd SL H42 6211 och ingenting om Olofssons på SBH. Vad stämmer?
//Bussmicke.

Aldrig utanför dörren utan en kamera!
Besök min kanal Bussmicke.se på Youtube.

Stolt ägare av: Canon EOS R och R7, 6D Mark II, Canon Powershot G7 X Mark II och Sony RX100M3 och RX100M7.

Staffan Sävenfjord

Citat från: Bussmicke skrivet 26 juli 2012, 10:59:31 AM
Denna MKB854 står som fd SL H42 6211 och ingenting om Olofssons på SBH. Vad stämmer?

Bussen är ursprungligen SL H42 6211, alltså en flygbuss. 1989 fotograferade jag den i Stockholm men när den såldes till Olofssons har jag ingen notering om. Bussen som gick till KE's Bussar (inte KES, det är ett Malmö-företag om än ganska passivt nuförtiden) var 6215 MJU694. Jag har ingen notering heller om när denna buss såldes men de flesta bussarna i den här serien såldes 1996 vilket också stämmer bra med den tid efter vilken Flygbussarna såldes.

Elof Larsson gav sina barn efternamnet Elofsson så som det ofta var på den tiden och KE's Bussar (egentligen Karl Erik Elofssons Buss AB) ägs och drivs i dag av två  sonsöner till Elof Larsson.

Visst finns Olofssons Busstrafik kvar liksom Fjäråsbussar. Ett fjärde bussbolag i lilla Fjärås, Fjärås Bilstation, har dock upphört med sin verksamhet.

S Svensson

Nu ställer Staffan mig litet. Som jag skrev så hade såldes några SL flygbussar till Västsverige. Några hamnade i mellersta bohuslän och två hamnade i Fjärås. En vardera hos Olofsson och en hos Elofsson. Nu får vi leta redanpå vagnnummer. Mina bilregisterutdrag ligger nedpackade.
Sedan ett litet påpekande. Det har skrivits förut om detta. Busstrafik handlades upp 1998 för trafikstart juni 1999. 1998 med start juni 1999 körde Buss i Väst AB i gång på ett litet paket om linje 717 och 735 med Evalds Buss AB som underentreprenör. Genom att Kålleredsbussarna AB samt senare några bussbolag ytterligare som ägdes av Kålleredsbussarna gick i konkurs. Upphandlingen som hade gjorts fick göras om. I Kungsbackapaketen fick KE Elofsson körningarna. Som underentreprenör till Elofsson fick Olofsson köra en tid. Jag skulle dock be Bussmicke kontrollera om det är Olofssons som verkligen kör trafiken och inte Elofsson. Den tid Du sätter ut så borde det vara Elofsson som kör trafiken.

Flygbussar tror jag några hamnade hos Fågelberg i Mållösund. Jag är dock inte helt säker på om de blev registrerade på detta. Orusttrrafiken Henån AB tog över någon och denna hamnade troligen hos Uddevalla OAB därefter. VL,Vänersborg tror jag förvärvade någon. Kan det röra sig om sex stycken bussar fd flygbussar?

Staffan Sävenfjord

Citat från: S Svensson skrivet 26 juli 2012, 11:35:15 AM
I Kungsbackapaketen fick KE Elofsson körningarna. Som underentreprenör till Elofsson fick Olofsson köra en tid. Jag skulle dock be Bussmicke kontrollera om det är Olofssons som verkligen kör trafiken och inte Elofsson. Den tid Du sätter ut så borde det vara Elofsson som kör trafiken.

GS-bussen 52 var uthyrd till Olofssons och inte Elofsson (KE's Bussar). Irizaren ägdes både före och efter detta av Olofssons. Så nog var det de som körde men det kan förstås ha varit som underentreprenör. Vi brukar dock i bildtexter ange den som äger/hyr bussen och inte det företag som de kör som underentreprenör åt. KE's  Bussar var delägare i Buss i Väst men lade ändå eget bud på Kungsbacka-trafiken och tog hem den. Sedan var de inte delägare i Buss i Väst längre.

Citat från: S Svensson skrivet 26 juli 2012, 11:35:15 AM
Flygbussar tror jag några hamnade hos Fågelberg i Mållösund. Jag är dock inte helt säker på om de blev registrerade på detta.

Jag antar att du menar Fogelbergs Buss i Ellös. Jag har ingen notering om att de skulle haft några flygbussar och eftersom det var ett utpräglat Scania-företag verkar det konstigt om de köpt Volvo. Kan naturligtvis ha rört sig om inlåning en kortare tid.