Bakgavellyft och rullstolslyft buss

Startat av Christer K, 26 maj 2025, 02:16:01 AM

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Christer K

Hej söker information om utbildning för bakgavellyft för buss typ godsrumsbuss och för rullstolslyft som finns på vissa bussar.
När jag söker information får jag bara fram att detta är ett krav för lastbilar men ej buss. När det gäller buss så räcker det med intyg från arbetsgivaren att man kan/får använda rullstolslyft eller bakgavellyft på buss.
// Christer K
Började med buss april 1976 Örebro Trafik AB, AB Omnibus, Göteborgs Spårvägar, Linjebuss, Swebus Express, Swebus, ETT Trafik AB, Närkebuss, Flexima (körde åt Eurolines),Ragn-Sells AB. Bus4you mars 2020.

Bältes-Assar

Vem säger det här ?

Den som ska använda en maskindriven lyftanordning ska ha dokumenterade kunskaper om säker användning av utrustningen , samt skriftligt tillstånd av arbetsgivaren för att använda den . AFS : en säger det.

Det gäller oavsett om den sitter på en lastbil eller en buss eller en släpvagn eller ett tivolifordon os.v .

Spännande om det finns undantag !