Nobina i Storstockholm - översikt av vagnar

Startat av -B8RLE-, 02 oktober 2024, 11:41:04 AM

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Buzzlover

Citat från: homer skrivet 20 augusti 2025, 22:12:31 PMVilken depå/företag tillhör bussen/arna som rullar på 889? förr tillhörde de väl Tyresö, men det kanske blev ändrat för länge sedan? ingår linjen i nya avtalet eller är det ett separat avtal?
Idag rullar 3770 som vanligt på 889. Alltså har linjen förts över till avtal Södertörn.
Mina bilder på Kollektivtrafiken hittar ni här:
https://www.instagram.com/swedishtransit/

Barndomsdrömmen är äntligen uppfylld, den 10 Februari 2021 blev jag tillslut Busschaufför!

Nico

Ursökta en petimäter, men det finns inget trafikavtal som heter Södertörn (vilket i sig är ett mycket stort område som består av hela eller delar av nio kommuner).

Däremot stämmer det att linje 889 med starten av avtalsområde Haninge/Nynäs (med intern beteckning E45HN) är överförd dit efter att i de tidigare avtalen ha räknats som en Tyresölinje märkligt nog.
»Den stora anledningen till att människan går vilse i tankarna är att det är outforskat territorium.«

Alfred E. Neuman

Buss1234


Buss1234


virtual1

2801 står på SBH att den är i trafik nu...

Buss1234


Fredrik Klint

På startsidan anges samtliga MAN A49 vara röda, stämmer detta?
Om nej, vilka är blå? Ska alla bli röda? Eller behålls några i blått som reserv/förstärkning till dubbeldäckarna?

Buss1234

2256, 2259 och 2261 är fortfarande blå. Kanske någon mer, men troligen inte.

Sputnik

Citat från: Fredrik Klint skrivet 30 augusti 2025, 14:30:15 PMPå startsidan anges samtliga MAN A49 vara röda, stämmer detta?
Om nej, vilka är blå? Ska alla bli röda? Eller behålls några i blått som reserv/förstärkning till dubbeldäckarna?

Det verkar inte vara så noga om det går rött på blåa linjer, så jag tror inte Nobina bryr sig!

Det går dagligen både röda MAN Intercity och röda Solaris på 471.

Buss1234


DEB

6098 sågs lasta av passagerare vid Farsta centrum i helgen som var.
Vill du se fler bussbilder? Gör då ett besök på min hemsida med i huvudsak SL-bussar som motiv:

http://debfoto.com/

virtual1

Fast 6098 har väl tillhört Handen ett bra tag? Har flera bilder på den just idag Farsta för nåt år sen bara. Är väl 6093 o 6094 som sällan visar sig.

DEB

Ah, jag ser nu att den visst stod med men inte som"6098" utan som "6096-98", varför den inte dök upp när jag sökte på sidan. Då kan mitt förra inlägg ses som en onödig upprepning!
Vill du se fler bussbilder? Gör då ett besök på min hemsida med i huvudsak SL-bussar som motiv:

http://debfoto.com/