En gammal bild från Åmåls torg

Startat av Kent Skoog, 27 december 2007, 17:07:27 PM

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Kent Skoog



Så här kunde det se på torget i Åmål i början av 1930-talet. Efterforskningar har givit vid handen att bussen till vänster gick i lokaltrafik i Åmål och kördes av Birger Danielsson. Sedan kommer bussen som trafikerade linjen Fengersfors – Tösse – Åmål med föraren Axel Andersson. Nästa buss gick till Bengtsfors över Dals-Långed. Chauffören på bilden hette troligen Edvin Jonasson. Nästa buss gick till Bengtsfors över Edsleskog, och chaufför på den var Olle Karlsson. Till Kärrkil körde Karl Zwedberg med bussen näst längst till höger, och längst till höger ses Karl Fransson med bussen Säffle - Åmål. Han hade senare en större buss som trafikerade linjen.
Bild: Nya Wermlandstidningen (NWT)
Text: Provinstidningen Dalsland (PD)

Hagri


Kent Skoog

Citat från: Hagri skrivet 29 december 2007, 18:40:41 PM
Var liggern Kärrkil?

Idag stavas det Tjärkil, och ligger efter E45, lite drygt 3 mil söder om Åmål.

Hagri

Aha! På gränsen till det som i dag är Melleruds kommun.
Ibland byter ställen namn. Men jag undrar om inte det första namnet är mer rättvist åt platsen?

Jonas Gustafsson

Citat från: Hagri skrivet 29 december 2007, 23:56:51 PM
Ibland byter ställen namn.

Och ibland förstår man varför. En liten ort på Norrlandskusten, vars nya namn jag tyvärr inte kommer ihåg, hette Kräkångersnoret. För sådär 30 år sedan krävde invånarna namnbyte.
//Jonas G
Gymnasielärare av årgång -71 som gillat bussar sedan barnsben men också har flera andra intressen, t. ex. att spela & sjunga.

Hagri

Ibland blir det å andra sidan lite knepigt. När Säröbanan byggdes i början på 1900 talet fick en station namnet Budskär.  Och med tiden fick folket som bodde där postadressen Budskär, Göteborg 1, då posten den kom med tåget. Det var i och för sig inget fel på namnet men det hade ingen förankring på orten där stationen låg. Platsen hette egentligen Bukärr men antagligen tyckte de fina herrarna som drog fram järnvägen att det att det lät som ett förvanskat Budskär. Nu är järnvägen borta sedan mer än 40 år tillbaka och skäret bleknar bort för kärret.