Byte av front på Scania Omni?

Startat av Niklas Bygdestam, 22 september 2017, 21:25:12 PM

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Niklas Bygdestam

Visst har man byggt om några Scania Omni med gamla fronten och försett dessa med den nyare fronten? Inget vanligt, men att det vid något enstaka tillfälle ändå har skett?

Frågan är om detta skett om man ser det på bussen? För man kan då undra om de ändrat även bakstammen med de modernare baklysena osv? Eller om man behållit allt på bakstammen?

En annan sak jag funderar på. Om någon Scania Omni blir krockskadad i fronten. Skulle det vara möjligt att byta till en front från Citywide? Antar att detta inte har skett, men kan det vara möjligt att det händer någon gång?

Konstiga frågor? Jo jag vet ;)
Jag är växelvis boende i Uppsala och i Belgrad. Granskar därför fordon, trafik och infrastruktur ur två länders perspektiv.

buskörare

Keolis hade ju nån/några med olika fram och bak. Om det var nån mellanmodell eller inte vet jag dock inte. Och visst var det nån med gamla bakänden som brann och då fick nån ny variant?