Stadstrafiken Värnamo

Startat av Emil A., 29 juli 2017, 15:12:46 PM

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Emil A.

Det finns nu bilder på elhybridbussarna som ska gå i Värnamo i Nettbuss ägo. Tre bussar är med på bilderna, och de har regnumrena: YFX851, YFX856 & YFX872. Bussarna står på Volvo Arendal och kommer att börja trafikera i Nettbuss ägo somsagt måndagen den 21 augusti. Värt att notera är att dessa bussar inte har vanlig JLT-lack just nu som syns på bilderna, utan har en lila lackering där det bak står "Miljövänlig, tyst & först i världen" och på sidorna står det bl a "60% mindre energi" och "90% mindre utsläpp". Och givetvis finns JLTs logotyp på.

Om ni vill se bilderna, så kan ni gå in på http://instagram.com/bussgoteborg alternativt http://instagram.com/bussbror!

Det är även klart att det kommer 3 nya linjer som kommer att ersätta Värnamos första stadslinje - linje 50. Numera blir det linje 51, 52 samt 53 som kommer att rulla med halvtimmestrafik på vardagar, samt timmestrafik på helgen. Linje 50 kommer att rulla till och med 1 september, sedan dör den linjen ut.

Frank Persson

Ska Nettbuss ta över i Värnamo?

Emil A.

Citat från: Frank Persson skrivet 29 juli 2017, 15:19:50 PM
Ska Nettbuss ta över i Värnamo?

Ja, iallafall stadstrafiken. Regiontrafiken lär fortfarande köras av nuvarande operatörerna Karlssonbuss, Sven Carlsson Gnosjö AB, Ivar Svensson Trafik AB samt Kjellgrens AB.

Värt att notera är att Karlssonbuss samt Sven Carlsson Gnosjö AB ingår i samma koncern.

Kortebo

Citat från: Frank Persson skrivet 29 juli 2017, 15:19:50 PM
Ska Nettbuss ta över i Värnamo?
JLT:s avtal för regionbussar har två operatörer BIVAB och Nettbuss.
Nettbuss har i princip all sin trafik utlagt på lokala bussbolag förutom depån i Gränna som drivs helt i egen regi