Gällivare och Malmberget...(Bilder)

Startat av Patrik, 08 mars 2017, 06:57:40 AM

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Patrik

Klicka på bilderna för att göra dom större!

Om bilderna inte syns, gå in här först: http://phbuss.1g.fi
Sen tillbaka till Bussnack och uppdatera sidan


www.phbuss.se - Bussbilder från hela Sverige

S Svensson

Falcks 108 är en buss som gått emellan Älvsered och Göteborg samt lite till en gång i tiden och ägd av Horredstrafiken (45075)
Ersattes 2006 av Setra 319. Efter detta Evobuss Vetlanda och gick som någon form av lånebuss för att säljas till Falcks i Gällivare.
Jag tror att det inte var särskilt bra att köra denna till Göteborg från Örby. Men det gick. Innan tidtabellsskiftet juni 2006 gick den i stort sett emellan Överlida och Skene. Ibland även då Älvsered-Skene. Ofta var det två bussar på morgonen och den ena körde då över Holsljunga och gemensam sträcka då Spjutås-Örby.
Landvetterbuss fick år 2001 en nästan likadan (45089) Denna gick i Skene men flyttades till Landvetter. Ersattes av en Autosan och blev lånebuss hos Alvar Larsson. Byttes tillbaka av till Skene och gick , sista veckan som VL/Bivab körde, i Skene.

Ulf Berlin

"Flygersättning"(skulle kunna)vara en intressant skyltning:)/Ulf