En OmniLink i Nässjö [Två bilder]

Startat av Tobias, 11 september 2015, 01:06:39 AM

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Tobias

Fick idag syn på en OmniLink (USL768) i Nässjö vilket jag inte tidigare har sett där. Bussen ägs numera enl. Transportstyrelsen av Söne Buss sedan 18 augusti, men gör man en koll på Svensk Busshistoria så finner man fortfarande den som Keolis 1111 vilket den hette när den rullade i Jönköping. Denna har tidigare även rullat i Nyköping.


Här kommer bussen på linje 62 från Handskeryd och ses på Bandygatan.


Och här har den svängt runt hörnet och ut på Brogatan påväg ner mot Resecentrum i lite svårare ljus.
Har även en bildsida med både buss- och tågbilder från 2009-2024. Uppdatering pågår ständigt. Adress: http://www.tobbebilder.se

1896

En Katt bland Hermelinerna alltså, Söne har väl i övrigt inga Scanior i Jönköpings län ?  ???

Viktor Andersson

Dom har gått i Jönköping ju. Jag känner igen dom bussarna

Här är en bild när dom gick i Jönköping
www.bussville.se
Över 6500bilder på hemsidan
Viktor Andersson

Ted Selander

Trevlig, vilka lyckans ostar som får köra denna trevliga buss med dörrvredet på rätt ställe!

1107-1112 lämnades tillbaka till uthyraren Scania under sommaren, och kördes då från Keolis till Värnamo (Finnvedens). Jag förstod nästan att det skulle finnas nya uppdrag för dem, i toppskick som de var.