Lite roligt, hur tänkte man?

Startat av BR, 10 juni 2015, 23:07:36 PM

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

BR

Norrtåg skriver om att flygbussen nu ska börja gå via järnvägsstationen (Umeå har väl två så vilken?), bussen på bild rullar väl i Östersund och i allt så länkar man till en webbsida som är just för flygbussen i Östersund.

Kan de bli mer fel?

http://www.norrtag.se/sv/trafikinformation/nyheter/flygbuss/

Tidtabellen för flygbussen i Umeå som gäller from 15/6 nämner inget om någon järnvägsstation alls: http://www.tabussen.nu/flygbussen/tidtabell-och-karta/tidtabell-hogsommar-156-168/

Jona

Norrtåg kör forna Mittlinjen  (mittnabo numera heter den väl) Sundsvall - Östersund och vissa turer förlängda mot Åre så varför skulle inte flygbussen i Östersund kunna köra förbi Stationen i Östersund vilket också står på norrtågs hemsida.

/Jona
MVH Filosofen Jona

Joakim Wahlberg

Där det står Östersund flygplats stod det tidigare Umeå flygplats, så man har rättat det som var fel verkar det som =)
Ursprungligen Södertäljebo, numer i Västerås, som är kollektivtrafikintresserad, med störst inriktning på järnväg och spårvägar. Är tågvärd till vardags.

Besök gärna min hemsida, jowahlen.se! :)