Huvudmeny

Bussgröngöling

Startat av Lux Luthor, 03 februari 2015, 22:51:51 PM

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Lux Luthor

Tjena alla

Jag är totalt grön på det här med buss och står i startgroparna för att ta mitt busskort + YKB. En tanke jag haft är att så småningom köpa min egen buss, men jag är osäker på olika busstorlekar, kostnader förenade med dem, tillåtna laster o s v.

Jag har t ex tittat så smått på olika varianter byggda på Mercedes Sprinter, men de verkar i regel ha allmänt dåligt med lastutrymmen. T ex inget under golvet åtkomligt från sidan. Vad jag förstått så har denna storlek på buss ofta problem med att de ligger nära sin maxvikt redan olastade och att de därför inte får ta särdeles mycket bagage.

Är det då bättre att gå upp till större modeller för att få lastkapacitet, eller blir de så mycket dyrare i service och drift att en mindre buss + släp är ett bättre alternativ?

Hjälp mig gärna med lite tips.