SKV City i Linköping

Startat av Peter Öden, 26 november 2014, 19:51:57 PM

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Peter Öden



Hej !

En nostalgibild från Linköping i början på 70-talet som visar buss 53 utanför Järnvägstationen.

Mvh Peter Ö

Ingwar Åfeldt

Ja, tack för den minst sagt nostalgiska bilden! Början av 70-talet? Då körde jag buss från och till Linköping i bussar med samma färg (SJ) men jag kommer inte ihåg att jag någonsin såg stadstrafikens vagn 53.

M v h
Ingwar

Ulf Berlin

Uj uj uj vilken trevlig bild(där dessutom den nedre högra fallit bort)/Ulf

riiga

Mycket fin bild, tack för den!

Stefan P

Hej

Fanns det likadana bussar i Uppsala och var de här bussarna som kallades kokande vänthallar och S i SKV efter trafik chefen i Uppsala, jag det var Sandholm eller något ditåt eller har jag fel?

mvh Stefan P

Staffan Sävenfjord

Citat från: Stefan P skrivet 27 november 2014, 17:14:51 PM
Hej

Fanns det likadana bussar i Uppsala och var de här bussarna som kallades kokande vänthallar och S i SKV efter trafik chefen i Uppsala, jag det var Sandholm eller något ditåt eller har jag fel?

mvh Stefan P

Ja, de fanns i Uppsala också men hade en annan front. Endast de tidigare demobussarna C112 och C122, som köptes in till högertrafiken 1967 hade samma front som den på bilden, den s k Sason-fronten efter den som ritat den. Avsedd chef hette Sandblom och var VD för Uppsala Stads Trafik AB. SKV uttydes alltså "Sandbloms kokande vänthallar".

Det  var mycket trevliga bussar att åka i och också enligt många förare trevliga att köra. Detta var alltså innan CR76-orna kom och stadstrafiken i Uppsala till stor del kördes av Scania-Vabis CF76 eller Volvo Boxer från slutet av 1940-talet eller början av 1950-talet.
Jag bloggar också http://savenfjord.blogspot.com/. Mina bussbilder finns på http://staffansbussbilder.blogspot.se/ (uppdateras så gott som dagligen med nya bilder)