Huvudmeny

Nytt och fräscht...

Startat av Max.H, 01 november 2014, 21:09:48 PM

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Max.H

Närmare bestämt en av Veolia Transport nya Scania Citywide för Österlenpaktetet.  :)
Den 14 december var det datumet som vi fick höra dom ska rulla i trafik, senare ska även OmniExpress levereras till Skåne Expressen linjerna.


Bussmicke

Trevligt, hur många bussarna rör det sig om?
//Bussmicke.

Aldrig utanför dörren utan en kamera!
Besök min kanal Bussmicke.se på Youtube.

Stolt ägare av: Canon EOS R och R7, 6D Mark II, Canon Powershot G7 X Mark II och Sony RX100M3 och RX100M7.

Walter

Ser ingen gastank kan det verkligen stämma för en buss som ska rulla i Skåne? Det är ju bara expresstrafiken som inte har det kravet i nuläget.

Eller finns inte gas att tillgå i området?
En signatur är ett textfält i slutet av ditt inlägg där du kan skriva vad du vill!

Jo

Citat från: Walter skrivet 02 november 2014, 07:24:48 AM
Ser ingen gastank kan det verkligen stämma för en buss som ska rulla i Skåne? Det är ju bara expresstrafiken som inte har det kravet i nuläget.

Eller finns inte gas att tillgå i området?

Österlenpaketet hade väl RME-krav istället då det var för svårt/dyrt att fixa med gasdrift till alla bussarna där.

Max.H

9 stycken Scania CityWide är aktuella till trafiken, hur många OmniExpress det rör sig om vet jag inte.

Det saknas möjlighet att tanka gas på Veolia depån, idag körs den lokala servicelinjen "Snurringen" med gas, bussarna tankas då på en bensinmack i närheten.