Ersättningsbussar i Göteborg den 21 juli, del 2 (av 2)

Startat av Staffan Sävenfjord, 25 juli 2014, 22:06:23 PM

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Staffan Sävenfjord

Fortsätter visningen med de bussar som körde för SJ:s tåg Göteborg-Karlstad. Dessa gick Göteborg-Trollhättan.



People Travel Group ställde upp med Häckens spelarbuss.


Denna buss tillhörde Hydéns Buss men såldes för ett par veckor sedan till Evobus. Vilket bussbolag som hyrt in den vet jag inte.








Denna dubbeldäckare har god vana att ersätta tåg eftersom den på sin tid anskaffades av Señor Svensson i Gnarp för att köra främst tågersättningar. Den var då också målade i SJ:s grå färg, den som används på snabbtågen.




Så de bussar som körde för NSB/Tågkompaniet, alltså ersättandes tågen Göteborg-Oslo. Även dessa bussar gick till Trollhättan.





Sävehofs spelarbuss.



groenis

Hej Staffan
BFN 716 användes som inbyte till DUN 340 redan i november.

/Lennart

Staffan Sävenfjord

Citat från: groenis skrivet 28 juli 2014, 06:17:58 AM
Hej Staffan
BFN 716 användes som inbyte till DUN 340 redan i november.

/Lennart

Enligt Transportstyrelsen köpte Evobus Sverige i Vetlanda den 2014-07-09. Jag har själv en notering att bussen såldes till dem 2014-04-25. Så den har tydligen hunnit med ett par ägare sedan Hydéns sålde den.

Tackar för förtydligandet!