Spårvagnar i Europas huvudstad. Del 1/?

Startat av Cyklisten, 11 maj 2014, 15:35:48 PM

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Cyklisten

Majhelgen ägnades åt en weekendresa, egentligen min första utlandsresa bortsett hemlandet och Danmark, som dock ligger "nästgårds" om man bor i Skåne. Bryssel är en riktig spårvägsstad, spåren ligger på var och varannan gata (eller under, för den delen). Här kommer de första tio bilderna, kommer säkert fler om ett par dagar.

En gammal PCC-vagn från 70-talet vänder i buskarna i stadens östra utkanter. Linjen går tydligen delvis på en gammal banvall för förortsjärnväg.




Efter att ha kommit tillbaka till Montgomery, där man kan byta till tunnelbanan, fortsätter den som linje 44, som till hälften följer 39:ans sträckning




En nyare Bombardier-vagn vid Västra Station. finns i två längder, det här är den kortare varianten.




Rogier, knutpunkt nära hotellet. Här ändhållplatser för linjerna 25 och 55, längre ner går spårvägslinje 3 och 4 som "premetro", på tvären igger perronger för den riktiga metron, linje 2 och 6. Och sedan går det en vägtunnel vid sidan om.




Kanalbro i norra delen av staden. Dessa vagnar började levereras 1995 och är de första låggolvsvagnar i staden. Syntes dock inte så mycket i trafik under mitt besök.




Linje 3 och 7, som alltså har "metronumrering" ersattes av bussar på en delsträcka i nordväst pga spårarbeten. Här den tillfälliga ändhållplatsen för linje 3, på en brouppfart med smala trottoarer och lågt räcke.




Vid De Wand blir det åter spårburet, trots att det nu är riktigt nära till ändhållplatsen  ::) Nåja, mysigt ställe, har man längre väntetid så kan man beundra de välgjorda målningar (man blir lätt imponerad, även om man inte gillar klo**er allmänt sett. Men detta måste väl vara gjort med tillstånd och talang)




Heizel ändhållplats, spårvagnen kör in på vändspåret (alla vagnar är dubbelriktade med dörrar på bägge sidor). Atomium sticker ut.




Åter igen en äldre vagn, denna gången tredelad, vid Bruxelles Midi (södra stationen). Dessa ser ut att ha 4 vikdörrar på varje sida, men i själva verket är det 8 bladdörrar...




Södra stationen igen, den här gången är vi nere i premetrotunneln. Låggolvsvagnar i all ära, men det finns ändå trappor ner från metro-nivå på perrongen till spårvägsnivå. Till höger syns det tydligt att trapporna går till en nivå längre ner. Här liknar upplägget detta vid T-centalen, för röda och gröna linjen.



STIB och MIVB heter det företag som både samordnar och kör trafiken. Jo det företag, inte dessa. Första förkortningen är på franska, det andra på flamländska ;)