Lite bilder från första ersättningsdagen

Startat av Andreas91, 15 april 2014, 22:38:21 PM

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Andreas91

Nämen, hej... Igen?!.. O.o:


(Tänkte på en sak när jag såg den här bussen.. Kan man uttrycka det som att den hade hittat tillbaka "hem"? Har för mig att jag sett bilder där dessa bussar susar fram på specifikt stomlinje 179 - en linje som passerar ca. 100 m bakom bussen..)





Mer Säffle 2000 åt folket.. =) :


Registreringsnr SES 280.. Det ringer en klocka någonstans.. Hmm.. Kan den och den blåa SL-bussen ha kommit från samma ställe månntro..? Nej.. Eller..?:



Bjuder även på några bilder från banarbetet i Jakobsberg:







Här åkte man tågsent som igår eftermiddag..:

Ersa

4956 och Midbuss ger verkligen nostalgivibbar. Som om tiden stått stilla sedan ersättningstrafiken omkring år 2004 med aktörer som PTS, Midbuss och Gladö.

AdmirT

Vilka kör ersättningstrafiken i Sthlm och med vilka fordon? Jag är i Spånga imorgon runt 14.00....
Välkomna in på min hemsida: http://turan.1g.fi/

Ersa

Operatörerna är flera och av olika storlek. Plus att de även lejer in flera andra, så företagsfärgerna kan ändras dag för dag. Vissa mindre företag kanske bara kör någon enstaka dag, medan andra kör hela perioden ut.

AdmirT

Tack Ersa! Jag hoppas få se lite varation i det hela imorgon...
Välkomna in på min hemsida: http://turan.1g.fi/