Huvudmeny

Westin Buss Stockholm

Startat av Peter Öden, 02 februari 2014, 17:49:41 PM

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Peter Öden

Hej !

Har en liten fundering om de MAN A 26 som Westin Buss äger, vad används de till för trafik ?
Och hur pass ofta är de ute i trafik ?

Mvh Peter Ö

Niclas Rosenius



    Dom köptes för att gå som tunnelbaneersättning åt MTR men jag vet inte hur mycket dom används idag.

   //Niclas

JDS

Citat från: Niclas Rosenius skrivet 02 februari 2014, 18:17:14 PM

    Dom köptes för att gå som tunnelbaneersättning åt MTR men jag vet inte hur mycket dom används idag.

   //Niclas

Jag tycker då att man ser dem i rörelse dagligen ute i Ulvsunda. Men merparten av körningarna är kanske mest för att åka och tanka  ;D

Tommy E

Om inget har ändrats brukar det stå en buss i beredskap vid Liljeholmen, en vid Gullmarsplan, en vid T-centralen och en vid Ulvsunda. Slutligen står en (vanligtvis nr 2) inne på depåområdet i Ulvsunda, och används bara om någon av de övriga är på reparation el. dyl. Som sagt kan man även se bussarna tanka gas vid Brommaplan ibland.
Välkommen att besöka mina hemsidor! :)

Hemsida med bussbilder och fjällbilder: https://tommy.enefalk.se

Mälarötrafikens historia: https://malarobuss.se

Nico

Jo, de brukar stå uppställda på olika strategiska platser längs med de olika t-banegrenarna. All trafikledning sköts dock sedan, mig veterligt, av Keolis på uppdrag av Westin.
»Den stora anledningen till att människan går vilse i tankarna är att det är outforskat territorium.«

Alfred E. Neuman