Rostskyddsbehadnla nyare buss?

Startat av ragge99, 05 oktober 2013, 07:24:00 AM

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

ragge99

Är det att slänga pengarna i sjön och rostskyddsbehandla nyare buss eller man har igen det med tiden? Är skyddet fullgott som de är?Vissa hävdar att dagens rostskydd är undermåligt på nyare bussar(tänker på Mercedes & Setra).
Vad säger ni som haft samma buss länge. Märkt av någon begynnande rost?

Ersa

Nja, jag känner till flera åkare som har Setra och Mercedes som gått mer än tio vintrar i saltslasket söder om Dalälven, och visst finns det rost undertill på dem, men inte är det mera än vad som brukar finnas på en jämngammal Volvo eller Scania. Självklart kan man göra en extra rostskyddsbehandling regelbundet, men frågan är om det är värt det rent ekonomiskt, då bussar som fyllt 10-12 år ändå inte har kvar något stort värde på begagnatmarknaden, då de pga åldern knappt får köras i någon trafik.

Rent logiskt tycket man ju även att rostskyddet på bussar tillverkade idag år 2013 borde vara bättre än rostskyddet på bussar tillverkade 2003. Iaf inte sämre.

Mr.Problem

Här kommer  film från fabrikerna i Mannheim och Ulm (MB, SETRA) som är några år gammal, här syns rostskyddsbehandlingen.
Kolla på Youtube
http://www.youtube.com/watch?v=q6_cR_Xm-R8
http://www.youtube.com/watch?v=LuGhu-70fkM
http://www.youtube.com/watch?v=Gzg9iytFTPA