SL:s sommartidtabeller 2013!

Startat av at1981, 23 maj 2013, 11:28:17 AM

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

at1981

Jag kan med glädje meddela att SL nu äntligen haft bra framförhållning!
Nu finns deras sommartidtabeller för allmänt beskådande :).
Med vänliga hälsningar Alexander T (at1981) från Södra Kopparmora ute på Värmdö i Södra Uppland.

Tommy E

Tackar! ;) Vid en första anblick i Mälarötidtabellerna hittar jag följande ändringar:

Trafiken till Slut på linje 311 har utökats. Dock tycks linje 311 och 312 inte ha bussbyte vid Sjöängen, trots att det precis har anskaffats en ny buss för det ändamålet. Kanske anser man att framkomligheten är tillräckligt god på sommaren för att köra med normalstora bussar.

Väntetiden på 10 minuter i Svanhagen för helgturerna på linje 313/316, som jag klagade över i en tidigare tråd, har tagits bort. :)
Välkommen att besöka mina hemsidor! :)

Hemsida med bussbilder och fjällbilder: https://tommy.enefalk.se

Mälarötrafikens historia: https://malarobuss.se

virtual1

#2
Och vad hände med linje 865 mellan Handen-Huddinge Sjukhus????? Den finns inte med alls nu?!


Update: Ser att den finns med på hållplatstidtabellerna, men inte i samlingstabellerna

P.Ek

Skummade igenom de nya tidtabellerna och det var inte mycket förändringar, men det brukar det iofs inte bli till sommaren. Här är de förändringar jag hittade:

Linje 201 förlängs från Kottla till Brevik via Högberga
Linje 516, 526, 561 och 565 får Hötorget (Olof Palmes gata) som ändhållplats i city istället för Sergels torg
Linje 626 får utökad trafik? Tyckte det såg ovanligt tätt ut mellan avgångarna men jag kommer inte ihåg hur det var förra sommaren.

Lokallinjerna i Vaxholm och Åkersberga får anslutningar till/från Stockholm med linje 670 och Roslagsbanan med i tidtabellerna.

Lidingöbanan stängs av så då kommer ersättningsbussar rulla på sträckan Ropsten-Gåshaga. Linje 21L: Ropsten-Larsberg och linje 21X: Ropsten-Gåshaga.


//P.Ek

Karsten

Citat från: P.Ek skrivet 25 maj 2013, 21:36:01 PM
Linje 626 får utökad trafik? Tyckte det såg ovanligt tätt ut mellan avgångarna men jag kommer inte ihåg hur det var förra sommaren.

Jodå, det utökas på linje 626. Grunden blir 120-minuterstrafik från Danderyd till södra ön (Laggarsvik och Linanäs), med extra turer i rusningstrafik. Trafiken till norra ön utgår oftast från Åkersberga. Tranvik och Lagnö by får åtminstone tre turer per dag och riktning. Trafiken till Åsättra minskas något, främst till förmån för snabbare resor till södra ön där flest människor bor.