Elektriskt styrda dörrar

Startat av ThinkYellow, 11 december 2012, 14:04:45 PM

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

ThinkYellow

Hur pass vanligt är de idag att man väljer att ha elektriskt styrda dörrar istället för tryckluft? Är de bättre eller sämre med elektriska?

Jacob

GUB har totalt 19 st MAN-bussar med eldörrar. 132-135, 221-227, 321-324 och 428-431.

//Jacob
Särskrivning är en dödssynd!

ThinkYellow

Hur fungerar det tycker du? Mindre problem jämfört med tryckluftsstyrda dörrar?

Jacob

Har faktiskt inte märkt någon stor skillnad. De låter ingenting och känns ibland lite sega på att reagera när föraren trycker på knappen.

//Jacob
Särskrivning är en dödssynd!

Bussfanatikern

En fördel är att dörrarna fungerar även om bussen "tappar luften" och att dom då heller inte behöver låsas med nyckel för att hållas stängda när bussen står parkerad utan luftslangen inkopplad. På pneumatiska dörrar så kan ju cylindrarna frysa till under kalla vinterdagar med icke-fungerande dörrar som följd medan man slipper det problemet på dom motordrivna.

Niclas Rosenius


  Man märkte en viss skillnad för nån vecka sedan när vi hade ner till ca -20 grader att det var mindre problem med dörrarna än med luftstyrda dörrar.

  Överlag har dom fungerat väldigt bra.

  //Niclas