var skall jag söka..

Startat av neoplan 906, 21 juni 2012, 23:44:04 PM

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

neoplan 906

hej på er!
hamnade här av en slump när jag surfade runt för att hitta ngn som kan lite om gamla bussar
så jag provar väl att fråga här..
jag har köpt en Neoplan 906 -82 som är ombyggd till husbil och eftersom jag inte hållit på med bussar förr
så har jag ngr frågor. vem/var kan jag fråga ang. delar/teknik skulle även velat ha tag i ngn slags manual.
kanske det finns någon här som kan ge mig tips..
mvh/pelle 

Niclas Rosenius

Citat från: neoplan 906 skrivet 21 juni 2012, 23:44:04 PM
hej på er!
hamnade här av en slump när jag surfade runt för att hitta ngn som kan lite om gamla bussar
så jag provar väl att fråga här..
jag har köpt en Neoplan 906 -82 som är ombyggd till husbil och eftersom jag inte hållit på med bussar förr
så har jag ngr frågor. vem/var kan jag fråga ang. delar/teknik skulle även velat ha tag i ngn slags manual.
kanske det finns någon här som kan ge mig tips..
mvh/pelle

  Manualer kan nog vara svårt att få tag på men jag kan göra ett försök med mina vänner i Tyskland, troligtvis så kan dom ha nån maunal på Tyska i så fall om det kan vara till hjälp. Delar är nog ännu svårare att få tag på, men det beror kanske på vad exakt du behöver ha.

   //Niclas

neoplan 906

Den del jag behöver (som jag vet..) är en drivknut den är ju framhjulsdriven, sen är slangen till kopplingscyllen paj (hur byter man den på lättaste sättet)
Men det viktigaste just nu är att få luft i systemet så jag får hem den. För när luften går ur fjädringen så ligger bussen platt på backen å går inte styra (lowrider)  förra ägare hade inget intresse & var bara ut en gång så han kan inget om bussen å vet ej var man "nödfyller" systemet. Men busstillverkaren måste ju ha tänkt ut någon plan B om kompressorremmarna skulle gå av. så det borde ju gå att fylla med en kompressor.? Det sitter bilventiler på tre ställen under ena sidopanelen kan de va nåt?
sen skulle det vara kul med ngn slags manual många knappar är det.. :-\ å är den på tyska så får jag väl sitta med google översättning.
så allt som jag kan få tag på är uppskattat :)
mvh/pelle

     

Staffan Sävenfjord

Jag har inget svar på din fråga men jag kan ju visa en bild på en Neoplan  N906 Unibus från den tid då de var aktiva i Borås.


Om du uppger registreringsnumret kanske jag rentav har en bild på just din buss.

Ett råd kan vara att kontakta Borås Lokaltrafik, som hade många Neoplan N906 i trafik, för att höra om de eventuellt har någon manual liggande i gömmorna. Jag tror inte att chansen är särskilt stor men det kostar ju inget att försöka.
http://blab.se/kontakt.html


yngrot

Oj trodde knappt någon sådan fanns i livet..  Ingen vidare buss att köra linje med manuell låda .. de krånlga ofta när vi hade såna 
Kör buss sen Hedenhöstiden....

Började jan 1977 - okt 1978 på Kålleredsbussarna , Borås lokaltrafik okt 1978 till 25 feb 2010 ,därefter Veolia transport/Transdev från 1 mars 2010 till 14juni 2020.. från 15 juni 2020 Nobina