Resan till Krossbu. (norge varning) del 1..

Startat av Mikael Lövgren, 11 oktober 2007, 20:35:17 PM

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Mikael Lövgren

Tänkte visa lite bilder från min körning till Krossbu turist stasjon i mitten av september med elever från Olympia skolan i Helsingborg.
resan började för dem söndag kväll vid 18 tiden, och jag tog över bussen vid 21 tiden i Fjärås Bräcka utanför kunsbacka. och efter några stopp längs vägen och 10 timmar senare var vi framme i Lom för att göra ett sista stopp och titta på stavkyrkan.

Därefet körde vi vidare de sista milen till krossbu, snön låg vit på fjälltopparna och till slut även på vägen..



Måste bara inflika att jag börjar tycka de svenska snöpinnarna är ganska små...

Väl på plats på Fjell stasjonen kunde jag bara konstatera att det var väldigt vackert..


Fick även sällskap av en liten norsk buss..


Mer bilder och reseberättelser kommer.. (om ni vill...)
Hantera alla stressiga situationer som en hund: Kan du inte äta det eller leka med det. pissa på det och gå din väg...


Marc

Mycket vackert!
Jo den där vägen känner jag nu väl igen, lite mer snö och en underbar utsikt. Alla hus/gårdar var i tisdags stängda och man väntade på att även stänga vägen för säsongen.