Ut å åka med Sextitrean

Startat av Martin Maltkvist, 13 december 2011, 22:39:05 PM

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Martin Maltkvist






En tidig fredag hade jag anlänt till Umeå med nattåget och skulle vidare till Vännäs, morgonen till ära fick resan ske med dubbeldäckare.
Försenad blev avgången och jag som hade ställt klockan därefter för att sova under resan fick sas vakna i förtid ty föraren hade kört in lite tid under resans gång.


Aah vackra Vännäs, fram till i fredags hade jag inte varit här på drygt två år, bodde i staden under tiden för min busskurs på Liljaskolan 2009.


Det här är en syn som inte lär bli lika vanlig i framti0den, dessa gamla häckar är på väg bort och annat materiel kommer att rulla på linjen.
Mångårig yrkeschaffis inom buss och lastbil, numera lokförare på nattågen till och från Övre Norrland

Hälsningar
/Martin

Bussmicke

Snyggt vännen

//Bussmicke (www.bussmicke.se)
//Bussmicke.

Aldrig utanför dörren utan en kamera!
Besök min kanal Bussmicke.se på Youtube.

Stolt ägare av: Canon EOS R och R7, 6D Mark II, Canon Powershot G7 X Mark II och Sony RX100M3 och RX100M7.

Menzies

Vännäs är mysigt, hade min farmor och farfar där tills dom dog.

Väldigt sjyssta bilder på ett vinterlandskap så som det ska se ut, inte som vi har det i Sthlm


---
I am here: http://maps.google.com/maps?ll=59.621536,17.840081