Tre bussar i Borås och tre i Stockholm i september 1990

Startat av Staffan Sävenfjord, 17 januari 2011, 10:32:58 AM

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Staffan Sävenfjord

Först en splitterny expressbuss till Swebus. Observera att den har en variant på SJ Buss färger. Det dröjde ett tag innan Swebus lanserade en egen färgsättning.


Svenska Turistbussar är för mig ett okänt företag som hörde hemma i Norrköping.


Och så en Volvo Säffle boggi på linje 302, som gick till Svenljunga.


Därefter förflyttar vi oss medelst tåg till Stockholm och på morgonen den 24 september skulle jag åka till Persontrafik 1990 på Elmia i Jönköping. Så det blev i stort sett bara att åka till Jordbro och packa om väskan. Om någon undrar om jag inte hade något ordinarie jobb så hade jag det men det var förknippat med jourtjänst var sjätte helg. Varje sådan dag kompenserades med en fridag, så det blev ett antal sådana i banken rätt snart.

Sjömansskolan i Mariehamn gästade tydligen Stockholm denna morgon.




Och så en Swebus konferensbuss med tydliga drag av att vara en fd GDG-buss. Numret på bilden är också GDG-numret. Hos Swebus fick den nummer 0529.


Jag bloggar också http://savenfjord.blogspot.com/. Mina bussbilder finns på http://staffansbussbilder.blogspot.se/ (uppdateras så gott som dagligen med nya bilder)

NHK

Staffan!

Trevligt svep,

men GDG 2983 blev ju Swebus 0529

Staffan Sävenfjord

Citat från: NHK skrivet 17 januari 2011, 12:12:08 PM
Staffan!

Trevligt svep,

men GDG 2983 blev ju Swebus 0529

Ja, det var väl det jag skrev.  ;)
Jag bloggar också http://savenfjord.blogspot.com/. Mina bussbilder finns på http://staffansbussbilder.blogspot.se/ (uppdateras så gott som dagligen med nya bilder)

yngrot

Kör buss sen Hedenhöstiden....

Började jan 1977 - okt 1978 på Kålleredsbussarna , Borås lokaltrafik okt 1978 till 25 feb 2010 ,därefter Veolia transport/Transdev från 1 mars 2010 till 14juni 2020.. från 15 juni 2020 Nobina

Olof Lagerkvist

Tackar för sköna bilder och sköna minnen Staffan!

De flesta fordonen var helt underbara att åka med på linje 830 Ulricehamn-Borås som jag åkte mycket på den tiden. Men med åren blev det riktigt bra bussar även på Älvsborgstrafikens egna linjer på den relationen också.
Olof Lagerkvist
Avgång.nu - Trafikinformation

https://youtube.com/Olof_Lagerkvist
https://instagram.com/Olof_Lagerkvist
... -- -.... -..- -- -.-

Åkarns Kalle

Åkeriet har kört för Bilspedition, Linjegods, ASG, Fraktarna samt X-Trafik.

Mats Karlsson

Citat från: Staffan Sävenfjord skrivet 17 januari 2011, 10:32:58 AM
Svenska Turistbussar är för mig ett okänt företag som hörde hemma i Norrköping.


Svenska Turistbussar AB i Norrköping var tillsammans med Vadstena Buss AB de två  företag som Club Continental ägde i Östergötland. Ca 1983 avyttrade Club Continental sin närvaro i Östergötland. Vadstena Buss såldes till Ingemar Dahlin, som 1985 sålde företaget vidare till Öiwind Wiik som redan 1986 lät företaget gå i konkurs. Det var då Smålandsbussen tog över under namnet Nya Vadstena Buss AB, och fortfarande äger företaget. Svenska Turistbussar AB såldes i stället till Jan Nilsson i Tumba och fanns kvar en bit in på 1990-talet. Vad som hände sedan vet jag inte. Bussen på bilden köptes begagnad ca 1987 från Oscarsson i Eldsberga och är en 1979 års Setra S215HD.