Bussar vid Norra Bantorget i mars 1989 del 1

Startat av Staffan Sävenfjord, 02 maj 2010, 11:38:14 AM

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Staffan Sävenfjord

Bildvisningen blir något tidigare i dag eftersom jag tänkte tillbringa eftermiddagen i solen. I dag blir det bussar vid Norra Bantorget. De flesta om inte rent av alla skall gå i trafik på de linjer där SL hyrde in turistbussar.












Robert Brink

Trevliga bilder som alltid! Jag åkte ofta hem med 516 till Sollentuna under den perioden som det gick turistare där! Ofta stod man över någon buss i vänta på favoritbussarna, Neplan Spaceliner, Skyliner och Cityliner! Ofta var dessa från Centrala Buss, KR Berggren eller SHT Buss! Har Berggrens Buss i denna bildserie något att göra med KR Berggrens Buss?

//R

Staffan Sävenfjord

Citat från: Robert Brink skrivet 02 maj 2010, 16:27:50 PM
Har Berggrens Buss i denna bildserie något att göra med KR Berggrens Buss?

//R

Ja, det är samma företag. K R Berggren är det officiella namnet men tydligen övergick de mot slutet till att bara skriva Berggrens Buss på bussarna. Denna inregistrerades på dem i september 1988.

Muk

Citat från: Staffan Sävenfjord skrivet 02 maj 2010, 17:56:00 PM
Ja, det är samma företag. K R Berggren är det officiella namnet men tydligen övergick de mot slutet till att bara skriva Berggrens Buss på bussarna. Denna inregistrerades på dem i september 1988.

Det officiella namnet var Berggrens Buss AB från 1988. Innan dess hette de Busstransport K.R. Berggren AB.