Bussar i Göteborg i december 1988, del 9

Startat av Staffan Sävenfjord, 01 maj 2010, 15:40:19 PM

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Staffan Sävenfjord

Allt trevligt har sitt slut någon gång. Eller om man hellre vill: Det finns inget som är så hemskt att det inte någon gång tar slut. Jag avslutar alltså den här lilla serien från Göteborg med ett antal ledbussar från Göteborgs Spårvägar, som på den tiden också körde flygbussarna till Landvetter.
















yngrot

Trevligt men lite G-S bilder men en liten underlig sak är att på Wiima valde de att bara ha enkla strålkastare men på Säffle är det dubbla. G-S var väl ensamma om "gangster"kepsen  ??
Kör buss sen Hedenhöstiden....

Började jan 1977 - okt 1978 på Kålleredsbussarna , Borås lokaltrafik okt 1978 till 25 feb 2010 ,därefter Veolia transport/Transdev från 1 mars 2010 till 14juni 2020.. från 15 juni 2020 Nobina

Christer K

Det roliga med GS flygbussarna var att men hade ett kassettband man spelade upp för passagerarna, en stund innan Landvetter och lika när man körde in mot city, var på svenska och engelska för att berätta var hpl och hotell fanns.
/ Christer K
Började med buss april 1976 Örebro Trafik AB, AB Omnibus, Göteborgs Spårvägar, Linjebuss, Swebus Express, Swebus, ETT Trafik AB, Närkebuss, Flexima (körde åt Eurolines),Ragn-Sells AB. Bus4you mars 2020.

Göran Nilsson

Citat från: Staffan Sävenfjord skrivet 01 maj 2010, 15:40:19 PM




En fd GS-buss som jag noterade som märkt med nummer 20 fanns vid P2/T4 i Hässleholm hösten 1990. Jag åkte den en enda gång när den gick som anslutningsbuss från järnvägsstationen i Hässleholm till regementet en måndagsmorgon men har inget minne att jag såg till den något mer (normalt åkte vi från Malmö/Lundområdet inte tåg till Hässleholm utan charterbuss hela vägen). Kunde vara kul att få bekräftat om det verkligen var fd BDK739.
/ GNl