Huvudmeny

Grön linjeutbildning

Startat av Ersa, 26 april 2010, 19:56:17 PM

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Ersa



Det enda bra med alla extremt många och långa avgasalstrande rödljusstoppen i Uppsala är att man kan fota en hel del medan man väntar på grönt.

Nico


Jo, de där stoppen minns man ju från t.ex. vissa försök att åka linje 5. I kombination med att det förr ofta var förarbyte vid Dragarbrunnsgatan så gick det oftast fortare att gå från Centralen till Ekonomikum än att vänta på att bussen skulle ta sig förbi alla signaler längs med sträckan - ingen bussprio direkt...  :-X
»Den stora anledningen till att människan går vilse i tankarna är att det är outforskat territorium.«

Alfred E. Neuman

Ersa

Ja, man kan inte ha bråttom. Att ta sig till och från Flogsta leder ibland till att man kommer iväg lätt försenad från Centralstationen mot Stockholm....  trots att man startat i rätt tid från Flogsta.
Det måste vara minst sagt spännande att köra utryckningsfordon mot ständigt röda trafikljus i denna stad.

lil-sis

Jag tror ouppmärksamheten är värre för utryckningsfordonen.

Det tar rätt ofta evigheter för förarna i Uppsala att maka på sina fordon när det kommer ambulans, brandkår och för att inte tala om polisen.

Låg idag t ex efter en polisbil med blåljus som försökte ta sig förbi på Dag H mot centrum. Där är det ju tvåfiligt fram till busshållplatsen.

Det var svååååååårt. Folk varken ser eller hör något, de låg bakom en "hantverkarbil" från långt innan hållplatsen till efter hållplatsen. Pinsamt.

Så brukar det vara för ambulanserna på Kungsgatan också.

Mikko

Citat från: Ersa skrivet 26 april 2010, 19:56:17 PM


Det enda bra med alla extremt många och långa avgasalstrande rödljusstoppen i Uppsala är att man kan fota en hel del medan man väntar på grönt.

Var tvungen att kolla extra noga om det är jag som kör på bilden. Lite svårt att se men det ser ut att vara en blivande kollega som kör.  :)

Ersa

Citat från: Mikko skrivet 29 april 2010, 22:21:04 PM
Var tvungen att kolla extra noga om det är jag som kör på bilden. Lite svårt att se men det ser ut att vara en blivande kollega som kör.  :)

Zoom zoom!


Mikko

Citat från: Ersa skrivet 30 april 2010, 01:45:05 AM
Zoom zoom!

Tack!

Tror mig kunna utskilja vem det är som kör och även vem som är handledare.  :)

lil-sis

Citat från: Mikko skrivet 30 april 2010, 15:53:32 PM
Tack!

Tror mig kunna utskilja vem det är som kör och även vem som är handledare.  :)

Är det ni som går ut nästa vecka?

Mikko

Citat från: lil-sis skrivet 30 april 2010, 21:10:34 PM
Är det ni som går ut nästa vecka?

Vi är den gruppen som kör upp nästa vecka på tisdag 4/5 och onsdag 5/5. Sen väntar YKB-prov 3/6...  :-\

lil-sis

Oki, ska vara handledare i veckan men då torde ju det vara gruppen före er  8)

Bussmicke

//Bussmicke.

Aldrig utanför dörren utan en kamera!
Besök min kanal Bussmicke.se på Youtube.

Stolt ägare av: Canon EOS R och R7, 6D Mark II, Canon Powershot G7 X Mark II och Sony RX100M3 och RX100M7.

Ersa

Citat från: Bussmicke skrivet 08 maj 2010, 11:41:52 AM
För mycket buss och 0 miljö.

Nu var det ju inte miljön som efterfrågades, utan vem föraren kunde tänkas vara.
Men lite extra miljö går ju alltid att skrapa fram om man vill.