GDG 1129.

Startat av Kent Skoog, 23 april 2010, 16:23:45 PM

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Kent Skoog

En bild från Peter Ödén.



GDG 1129 Göteborg 710707.

Stefan P

Hej

Är det här orginallacken?
Jag har sett såna bussar många gånger men de har vit överdel?

Alltid kul med GDG bilder, gärna flera.

mvh Stefan P

1896

Härligt att se.... :D

bilomnibussen

Hej! Är detta en Lier eller en tidig Kungälvare? Jag tänker då på grillen med de fyrkantiga strålkastarna.
Mvh Jan G

1896

Måste vara en Lier, produktionen i Kungälv startade väl med 12 vagnarna.

Jag fattar fortfarande inte varför dom 8 st 11 vagnar som överläts till SJ-buss -76 inte stationerades i Dalarna och Gästrikland istället, -76 började ju BF:arna att bli åldriga, så dessa 8 Lier hade varit välbehövliga.  8)

(-76 kom 11 st 16 vagnar till Distrikten.)

S Svensson

Det fattar inte jag heller. GDG hade inte underhållet bussarna i Mölnlycke utan dessa verkade ha fört sitt eget lilla liv. Det blev en historia i GP när det visade sig att det även var säkerhetsbrister.
Men det skall väl också vara något att köra med. Jag var själv i Göteborg och arbetade på den tiden och det var enbart dekalerna till en början som skiljde vem som körde.SJ kostade på reparation av korgarna i Halmstad.Senare också motorrevidering och växellådsbyten.
Dessutom så var bussarnas karosser byggda i Lier. Jag är något osäker på karossnummrer. Det satt en skylt i golvbrunnen vid instegsdörren. Dock har några personer antecknat olika nummer! (?). 

En liten fråga också. Vem körde den bruna buss som ofta gick i turerna från Mölnlycke. (eller om den kom från någon annanstans).