Planer på ny snabbuss Trelleborg-Hyllie

Startat av rengmark, 08 februari 2010, 00:25:47 AM

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

rengmark

Hoppas det blir verklighet så att 146:an kan börja stanna i Skegrie. Idag när man ska till Malmö får man i regel först åka till Trelleborg och sedan efter en halvtimme åter passera Skegrie. Utom på lördag och söndag. Då går det inte att åka alls. Det bor nästan tusen personer i Skegrie. http://trelleborgsallehanda.se/trelleborg/article623037/Trelleborg-kan-fa-snabbuss-till-Hyllie.html

Ulf Rådeström

Skegrie och Håslöv - småhålor för en snabbuss - gäller att det inte blir för många stopp - då blir det plötsligt en mjöklbuss istället för en snabbuss.

Och alla tusen personerna åker knappast buss varken nu eller senare...

rengmark

Skånetrafiken har en tuff attityd. Inom SL-området skulle det inte inträffa att kör förbi en tätort utan att stanna och det behöver ju inte vara en snabbuss. Jag kan jämföra med lilla Docksta, där stannar minsann Norrlandskusten på sin mycket långa resa mellan Sundsvall och Haparanda.