Huvudmeny

Ayats till Veolia

Startat av Peter Öden, 03 september 2008, 20:43:09 PM

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Peter Öden

Hej !

Det blir Veolia som ska köra de fyra Scania Ayats dubbeldäckare
som är beställda till länet. Preliminär leverans februari/Mars 2009.

Mvh Peter Ö

Magnus


virtual1


OSkar000

Då verkar det som att leveransen har dragit ut en del på tiden... Senast jag hörde något så var det "i början av vintern".

Hursomhelst ska det bli spännande att se när dessa kommer. Vilka linjer kommer de främst att användas på? 30 mellan Åtvidaberg och Linköping ska enligt förarna där börja trafikeras med dubbeldäckare på en del turer. Men det kan väl knappast vara tänkt att man ska sätta in alla fyra på den linjen?

Peter Öden

Hej !

Beklagar att jag i mitt första inlägg glömde bort att ange länet !

Scania Ayats ska i första hand trafikera linjerna: Linköping-Åtvidaberg
och Linköping-Kisa !

Mvh Peter Ö

OSkar000

Tack för komplementeringen.

Då kanske man äntligen kan slippa åka snik-Vest (2439-2449) eller skrammel-Säffle (Volvo B10BLE boggie Säffle 2000) på expresslinjerna och få tillbaka lite av den "status" som fanns när de infördes och 2453 och 2455 (Scania Vest V25 med ganksa hög standard) gick på i stort sett alla turer.