Veolia Umeå: Sista veckan

Startat av Ersa, 13 juni 2008, 19:01:19 PM

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Ersa

Det har varit var en annorlunda vecka i Umeå stad. Swebus och Veolia byter kontor och garage med varandra på Västerslätt denna helg. En mängd av Veolias egna stadsbussar tas ner till Lund, efter att huvudmannens utrustning monterats bort. Swebus kommer upp med en nästan lika stor mängd vikariebussar (ja, de kommer att få vikarieklistermärken). En säkerligen överdrivet krånglig omnumrering av alla övertagna 10xx-vagnar är förmodligen att vänta. Ett helt nytt radiosystem får vi till veckan då det gamla går i graven sent på söndag kväll. Några nya linjer kommer till, medan andra förlängs.

Här kommer några stora bilder från den sista veckan, likaså de allra sista körningarna med dessa vagnar. OmniLinkarna kommer vi att sakna mycket. Det kan dock ingen påstå om Neoplanarna, som togs ur trafik redan i torsdags. Fredagen och lördagen gick det  för första gången någonsin enbart stora bussar på 83:an och 84:an. Första trafikdagarna i Swebus regi med tillhörande udda vikariebussar skall Bussmicke tydligen föreviga. Lycka till! Själv ska jag ta en kortare semester i glada vänner sällskap i Roslagens skärgård under dessa övergångsdagar :)

Framöver kommer jag att dra ner en hel del på fotograferandet. Mycket pga att jag tröttnat en hel del, och tänker istället lägga ner mer energi på teknik, skyltsystem, linjesträckningar och annat under betald arbetstid. Dessutom känns det ju som man fotomässigt redan "gjort allt" i denna stad nu.


Sista svängen runt Ön med en Neoplan.


Längst söderut på Ön.


Stackars liten...  Så här kul lät denna vagn nu på slutet:
http://www.youtube.com/watch?v=e-IEmOnSYlg


SL-rött till Ersmark lär nog återuppstå i form av Swebus SL-röda vikariebussar


Björkarnas stad, Krille!  ;)

bastuper

Jag är nyfiken på denna buss och gärna bilder på insidan vore uppskattat.

Jonas Gustafsson

Ännu en duktig fotograf som trappar ner!
Är detta en epidemi? :o

//Jonas G
Gymnasielärare av årgång -71 som gillat bussar sedan barnsben men också har flera andra intressen, t. ex. att spela & sjunga.

bastuper

Dte hoppas jag verkligen inte, själv ska jag sparka igång med mitt, måste få ut lite bilder jag med......

Tack för att du sa det för nu ska några bilder förminskas och snart är dom på snackisen  :D

Krille

Citat från: Jonas Gustafsson skrivet 13 juni 2008, 20:45:03 PM
Ännu en duktig fotograf som trappar ner!
Är detta en epidemi? :o

Verkar så!
Kom på mig själv i dag med att jag tagit ca 2 bussbilder senaste månaden...

/K

Walter

Hur kan du säga att du gjort allt fotomässigt? Det kommer ju helt nya objekt nu och i höst så någon rapport ser åtminstone jag fram emot
En signatur är ett textfält i slutet av ditt inlägg där du kan skriva vad du vill!

Ersa

Citat från: Walter skrivet 15 juni 2008, 11:17:43 AM
Hur kan du säga att du gjort allt fotomässigt? Det kommer ju helt nya objekt nu och i höst så någon rapport ser åtminstone jag fram emot

Jo det är klart. När de nyanlända vikariebussarna väl rullar i linjetrafik får man väl lov att föreviga dem.  :)

Bussmicke

//Bussmicke.

Aldrig utanför dörren utan en kamera!
Besök min kanal Bussmicke.se på Youtube.

Stolt ägare av: Canon EOS R och R7, 6D Mark II, Canon Powershot G7 X Mark II och Sony RX100M3 och RX100M7.

Ersa

Citat från: Bussmicke skrivet 15 juni 2008, 18:20:23 PM
Hade du inte slutat?

Att "dra ner en hel del", är inte att sluta helt!  ;)

Anders Lundén

4475   JKX395   SL-röd
4476   JKY265   SL-röd
4600   REF859   X Gul/Röd
4604   REF817   SL-röd
4605   REF823   SL-röd
5012   KFX556   X Gul/Röd
5017   KFY510   X Gul/Röd
5019   REF799   Jönköping Vit m gula/röd stripes
5020   REF829   Jönköping Vit m gula/röd stripes

Har några fler Swebussar flyttats dit än ovanstående?

// Anders

Walter

Citat från: Anders Lundén skrivet 15 juni 2008, 18:41:35 PM
4475   JKX395   SL-röd
4476   JKY265   SL-röd
4600   REF859   X Gul/Röd
4604   REF817   SL-röd
4605   REF823   SL-röd
5012   KFX556   X Gul/Röd
5017   KFY510   X Gul/Röd
5019   REF799   Jönköping Vit m gula/röd stripes
5020   REF829   Jönköping Vit m gula/röd stripes

Har några fler Swebussar flyttats dit än ovanstående?

// Anders

5212
och 5207 enligt en annan tråd (Boggie vagnar från Jönköping)
En signatur är ett textfält i slutet av ditt inlägg där du kan skriva vad du vill!