Exporterade bussar igen... lite uppdaterad

Startat av Fredrik Mattsson, 19 mars 2008, 21:33:05 PM

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Fredrik Mattsson

nu har jag lagt till lite flera bussar, nästan 300 stycken..
länken ligger fortfarande kvar på första sidan.

http://www.fredrik-mattsson.se

Allt nytt är rödmarkerat, så man slipper komma ihåg vad
man tittade på förra gången.

Men vissa bussar är visserligen inte avregisterade heller
som tex
fd. Linjebuss/Connex
3310, 3317, 3330, 3302, 3309 som är exporterade
till Ryssland i Januari 2008 av Busmarket -> Ryssland

och inte heller
SCH 796 Neoplan N3316/3SHD exporterad December 2007
av Seklitas, överskriven 2008-01-17 på Seklitas. -> Ryssland

RTL 445 Neoplan N122/L exporterad Mars 2007 av Seklitas. -> Ryssland

Jag tror det finns mer i gömmorna  ;)

Hoppas att det finns något för dig Kvarne denna gång?

christian berg

Tack igen för fint arbete! Förmodar att exporten med begagnade svenska bussar kom igång i början av 90-talet efter kommunismens fall i österuropa. Samtidigt börajade väl också exporten till bl.a. Portugal och Marocko. I samband med högertrafikomläggningen skänktes många vänstervagnar till Pakistan.Vore intressant att veta om det exporterades några svenska bussar mellan 1967 och 90-talets början. Känner till att fem SL ledvagnar typ H43 såldes till Holland i slutet av 80-talet och har någon gång hört att ett 20-tal fd SL-bussar Büssing H32, Leyland H34 och Scania H65A skulle skickats till Italien omkring 1980 för att användas som någon form av nödbostäder efter en jordbävning. Någon som vet mer om detta?

Har skickats lite kompletteringar till din lista på mail.

Christian B

Micke Asklander

Lite lätt "off-topic" men jag vet att en färja har lastat en massa begagnade bussar i Paldiski för transport till Kuba, så man undrar om dom har vidare exporterat några fd Svenska bussar.
Färjan är såld till Mexiko från Italien och gjorde en "extrasväng" via Paldiski, Estland på sin leveranstur till Mexiko.
Micke

Fredrik Mattsson

Citat från: Micke Asklander skrivet 20 mars 2008, 15:25:33 PM
Lite lätt "off-topic" men jag vet att en färja har lastat en massa begagnade bussar i Paldiski för transport till Kuba, så man undrar om dom har vidare exporterat några fd Svenska bussar.
Färjan är såld till Mexiko från Italien och gjorde en "extrasväng" via Paldiski, Estland på sin leveranstur till Mexiko.
Micke

du vet möjligtvis inte när detta var?? finns det någon bild eller??
vad jag vet har dom väl på Kuba köpt ett gäng gamla Den Oudsten
och Berkhof vagnar i ett stort parti, från Holland?

/Fredrik

Micke Asklander

Nu i veckan var hon där och hämtade ett bussar.
http://www.faktaomfartyg.se/victory_1989.htm
Det är denna som som hämtade upp bussarna.
Och hämta bussar i Estland, vad kan det bli för bussar, nu när ex Svenska börjar tas ur trafik där.
Micke