Buss-Snack

Övriga forum => Ordet är fritt => Ämnet startat av: jonas a skrivet 06 februari 2008, 13:34:05 PM

Titel: Utslängd
Skrivet av: jonas a skrivet 06 februari 2008, 13:34:05 PM
hej då
Titel: SV: Utslängd av busschauffören
Skrivet av: RoTe skrivet 07 februari 2008, 02:56:39 AM
http://media.hd.se/2008/02/06/288532/ses_linnea_snell_1..jpg

CitatSjälv tror hon att det kanske är hennes utseende som har provocerat. Hon får ofta glåpord och blir diskriminerad på grund av utseendet - särskilt på bussar, menar hon.

Hur kan hon tro det?  ::)
Det är väl ändå frivilligt att ha BLÅTT hår!?
Titel: SV: Utslängd av busschauffören
Skrivet av: Ersa skrivet 07 februari 2008, 08:28:46 AM
Citat från: jonas a skrivet 06 februari 2008, 13:34:05 PM
Läs även kommentarerna.

Intressant att andra pendlare/bussresenärer på dessa busslinjer skriver dylika kommentarer:

"om man är så lat att man ej går kan man vänta 7min på nästa buss, herregud! Jag åker buss varje morgon & sen tåg mot lund, blir irriterad när de kommer på människor som tar en massa tid på sig innan bussen kan köra vidare, bussen har en tid att passa även mitt tåg!"

"Jag har sedan länge slutat åka buss då jag inte har tid med det tidslotteri det är och det är just pga den sortens passagerare, som ska hindra oss andra i bussen att komma i tid för att de ska vänta på någon. Jag har missat många tåg då folk som ska invänta kompisen försökt hindra bussen från att köra. Är ni sena, ta nästa buss."

"Tycker det är fel att uppehålla bussen för alla andra. 30 s på varje hållplats blir i slutändan ett antal minuter och då klagar alla på att bussen är sen. Att sen chauffören beter sig som han gör är totalt förkastligt. Hade han bara bett dem ta nästa buss så hade kanske allting löst sig på ett smidigt sätt."

"Sen vet man ju inte vad de sa till varandra. HD skriver ju kanske inte direkt ur busschafförens perspektiv. Rätt så vinklad artikel känns det som. Hon kanske var jättejobbig att ha att göra med och sen lätt att skylla på sina kläder. Detta vet man ju såklart inte."
Titel: SV: Utslängd av busschauffören
Skrivet av: M224 skrivet 07 februari 2008, 17:55:23 PM
Citat från: jonas a skrivet 07 februari 2008, 14:43:09 PM
Hmm får folk inte se ut hur dom vill i Sverige? Trodde Sverige var ett fritt land!!!

Som Helsingborgare kan jag utan problem säga att bussförarna här Är av till 60% av den otrevliga typen.


Jodå för mig så folk gärna ha blått hår och lila smink. Men jag skulle inte vilja att min tandläkare såg ut som dessa clowner, ej heller min kontakt på banken eller säljaren i fotobutiken.

Ta t.e.x killen som fick sparken för hans frisyr för ett tag sedan, vilken mupp! Först accepterar han företagets klädpolicy och sedan när hans chef ber honom att ändra frisyr eftersom kunderna klagar så går han till media och får världens puplicitet.

Jösses killen kan inte ha blivit sedd som barn!
Titel: SV: Utslängd av busschauffören
Skrivet av: Robert S skrivet 07 februari 2008, 19:38:20 PM
Citat från: jonas a skrivet 07 februari 2008, 14:43:09 PM
Hmm får folk inte se ut hur dom vill i Sverige? Trodde Sverige var ett fritt land!!!

Som Helsingborgare kan jag utan problem säga att bussförarna här Är av till 60% av den otrevliga typen.



Tur man inte känner sig träffad ;)
Titel: SV: Utslängd av busschauffören
Skrivet av: RoTe skrivet 07 februari 2008, 20:00:26 PM
Citat från: jonas a skrivet 07 februari 2008, 14:43:09 PM
Hmm får folk inte se ut hur dom vill i Sverige? Trodde Sverige var ett fritt land!!!

Som Helsingborgare kan jag utan problem säga att bussförarna här Är av till 60% av den otrevliga typen.


Självklart får dom se ut hur dom vill, men det har ett pris.
T.ex. skulle det vara otänkbart för en busschaufför att färga sitt hår blått då han är företagets ansikte utåt.
Kunder kräver att yrkesmän/kvinnor ser ut på ett visst sätt. Jag kräver t.ex. att min bankman/kvinna ska vara propert klädd i kostym eller dylikt då det ger ett seriöst intryck. Jag skulle ju aldrig prata bankaffärer med en person iklädd varselkläder...

Om nu den blåhårige damen skulle vilja jobba, vilket jag tvivlar... Så skulle hon nog märka att det är ganska svårt att få jobb, särskillt omöjligt i de jobben man har kundkontakt.
Titel: SV: Utslängd av busschauffören
Skrivet av: robbes skrivet 08 februari 2008, 10:24:56 AM
Citat från: RoTe skrivet 07 februari 2008, 20:00:26 PM
Självklart får dom se ut hur dom vill, men det har ett pris.
T.ex. skulle det vara otänkbart för en busschaufför att färga sitt hår blått då han är företagets ansikte utåt.
Kunder kräver att yrkesmän/kvinnor ser ut på ett visst sätt. Jag kräver t.ex. att min bankman/kvinna ska vara propert klädd i kostym eller dylikt då det ger ett seriöst intryck. Jag skulle ju aldrig prata bankaffärer med en person iklädd varselkläder...

Om nu den blåhårige damen skulle vilja jobba, vilket jag tvivlar... Så skulle hon nog märka att det är ganska svårt att få jobb, särskillt omöjligt i de jobben man har kundkontakt.


det var ju en som blev avskedad från ett företag i skåne för han hade rött och svart hår ju.

Tror som en del i kommentaren att hon orsakat mycket själv genom sitt agerande. En som skrev hon var ögonvittne sade ju att tjejejn stod mitt i dörrarna o krävde chuaffören skulle vänta
Titel: SV: Utslängd av busschauffören
Skrivet av: Laurentius skrivet 17 februari 2008, 01:31:33 AM
Hej !
Jag skulle gå på en stadsbuss i Sthlms området. Jag var nyopererad och gick förförsta dagen utan kryckor utan skulle försöka mig på att gå med en käpp. Klev på med viss svårighet och föraren frågade efter biljett. Jag sade att jag hade månadskort och sade att om jag fick sätta mig ned så kunde jag lättare ta fram det och vi skulle kunna åka på en gång.
Mannen lyssnade inte utan höjde rösten så alla passagerare där i främre delen av bussen ryckte till och röt att hade jag ingen biljet skulle jag betala. jo men jag har ju månadskort och jag har svårt för att stå på ett ben, hålla i käppen och samtidigt leta med mina händer igenpom min fickor var jag lagt det (nu var jag så nervös efter dessa 5-8 sek att jag glömde bort var jag hade kortet). Föraren blev nu vansinnig och skrek så högt att alla bussens passagerare tystnade och han slog upp sin disk/dörr rakt på mig så att jag tappade balansen och föll baklänges ut genom den öppna dörren. Jag höll i mig med ena handen och i den andra hade jag käppen samt min plånbok och handskarna tappade jag.
Föraren vrålade mot mig där jag hängde vågrätt med benen inne i bussen och överkroppen utanför. Föraren stampade nu flera gånger rakt ned mot mitt vänstra ben så att det knakade i det och jag var nära att svimma av smärtan. Jag kände att benet gick sönder. Jag skrek förtvivlat till alla passagerare att larma polisen och skrek på hjälp. då såg jag att denne förare bara flinade och tog sats för att hoppa på mitt nu åter trasiga ben och en kvinna skrek högt, jag såg hans fot komma farande som i slowmotion. För att nu rädda mig så släppte jag plånboken och drog till allt vad jag hade med min käpp rakt i huvudet på föraren. Hans ögon slocknade och han stöp som en fura.
Jag fick hjälp nu av flera andra som kommit springandes från hållplatsen och flera hade hörsammat mitt rop om hjälp och ringt polisen.
Jag fick hjälp av flera personer att lägga mig ned och jag såg att föraren hade satt sig på golvet och han blödde nu som en stucken gris.
Jag hade nämligen spräckt skallen på denne hysteriske arab som sparkat av mig benet.
nu skulle han på mig igen och flera av de som hjälpte mig flydde. Men nu var jag riktigt arg och tog min käpp och liggande slog honom över vaden och en till smäll i skallen. Nu blev han tyst och polisen sprang fram och sade att de såg att jag hade själv legat på backen då föraren kom sättandes.

Nå ambulanser kom jag fördes till sjukhus och är sedan detta hände 1989 invalidiserad och får gå med krycka resten av mitt liv. Jag ställdes inför rätta eftersom jag tydligen var skinnhead och detta var ett hatbrott ansåg den kvinnliga åklagaren. Rättegångsdagen kom och över 45 personer som var mina vittnen hade kommit samt den polispatrull som sett hur föraren flugit på mig då jag låg ned med huvudet i asfalten utanför bussen och benen inne i bussen (jag hängde så att säga upp och ned med benen i vädret). Min advokat Claes Borgström skällde ut sittande tingsrätt och läxade upp åklagaren, alla i salen applåderade. Rättens ordförande (domaren) lade ned målet omedelbart, under den skrikande arabens beskyllning för att vara rasist. Föraren som hade flera klagomål på sig bland annat för att ha tafsat på tonårstjejer fick sparken, då facket tog sin hand från honom.

Att jag hade förlorat mitt hår efter cellgiftsbehandling räckte för att jag skulle få skylla mig själv för att jag blev överfallen enligt åklagaren, då jag uppenbart var skinnhead och troligtvis nazist och hatade invandrare. Otrooligt...... :o! 

Målet lades ned och man sade mig att jag kunde begära skadestånd och anmäla åklagaren för förtal och falsk tillvitelse över att ha kallat mig för nazist pga. sin egen fördom med hela tingsrätten som vittne.
Jag sket i det och ville bara glömma allt.
Sedan dess har jag aldrig mer åkt buss i Sverige. Dock utomlands i Canada, USA, England, Tyskland, Österrike, Schweiz, Danmark mfl. länder. Men aldrig mer i Sverige!

Själv föredrar jag de gamla brittiska dubbeldäckarna som jag åkte mycket i min ungdom då jag bodde där.

Laurentius
fd.bussåkare men annars älskar bussar och tåg.  ;D
Titel: SV: Utslängd av busschauffören
Skrivet av: Kinslayer skrivet 19 februari 2008, 11:26:15 AM
Ganska vanligt också att man skickar fram ett barn till bussen som frågar om man kan vänta på mamman som kommer stånkande med 4 kassar 200 meter längre bort......oftast är man då redan sen. När sen mamman kommer fram äntligen så är det garanterat slut på pengar på kortet eller nåt annat strul..... :( Då är det svårt att hålla tyst bakom ratten
Titel: SV: Utslängd av busschauffören
Skrivet av: Staffan Sävenfjord skrivet 19 februari 2008, 11:50:02 AM
Citat från: Kinslayer skrivet 19 februari 2008, 11:26:15 AM
Ganska vanligt också att man skickar fram ett barn till bussen som frågar om man kan vänta på mamman som kommer stånkande med 4 kassar 200 meter längre bort......oftast är man då redan sen.

Akta bara så det inte blir som vid museijärnvägen i Mariefred. En liten flicka kommer fram till "stinsen" och frågar om tåget kan vänta lite för mamma och pappa är på väg och kommer snart. Stinsen svarar snäsigt "Här väntar vi inte på någon utan här går tågen i rätt tid". Dock hann mamma och pappa med ytterligare två barn fram precis innan avgångstiden var inne.
Ojdå, jag glömde visst att berätta att flickan hette Victoria, pappan hette Carl Gustaf och mamman hette Silvia.
Titel: SV: Utslängd av busschauffören
Skrivet av: Staffan Sävenfjord skrivet 19 februari 2008, 15:50:16 PM
Den här tråden har rensats från en uppmaning att rösta på Sverigedemokraterna samt kommentarer med anledning av detta. Om ni undrar vart vissa inlägg har tagit vägen.
Titel: SV: Utslängd av busschauffören
Skrivet av: Clabbe skrivet 19 februari 2008, 16:01:40 PM
Citat från: Staffan Sävenfjord skrivet 19 februari 2008, 11:50:02 AM
Akta bara så det inte blir som vid museijärnvägen i Mariefred. En liten flicka kommer fram till "stinsen" och frågar om tåget kan vänta lite för mamma och pappa är på väg och kommer snart. Stinsen svarar snäsigt "Här väntar vi inte på någon utan här går tågen i rätt tid". Dock hann mamma och pappa med ytterligare två barn fram precis innan avgångstiden var inne.
Ojdå, jag glömde visst att berätta att flickan hette Victoria, pappan hette Carl Gustaf och mamman hette Silvia.


Påminner mej om en anekdot min farfar från Långed berättade. " Ett tåg står inne i Mellerud, en man kommer fram och frågar stinsen som står på perrongen: När går tåget till Åmål. Stinsen blåste i visselpipan och sade: Nu!"
Titel: SV: Utslängd av busschauffören
Skrivet av: michael k skrivet 19 februari 2008, 16:03:39 PM
man kan göra som gubben stjärngranat gå ut och ställa sig på spåret med armen höjds som stopsignal
funkade i varje fall innan x2000
Titel: SV: Utslängd av busschauffören
Skrivet av: Cero skrivet 19 februari 2008, 16:23:01 PM
Citat från: michael k skrivet 19 februari 2008, 16:03:39 PM
man kan göra som gubben stjärngranat gå ut och ställa sig på spåret med armen höjds som stopsignal
funkade i varje fall innan x2000

Funkar nog fortfarande. Tåget stannar garanterat men du kommer inte att få åka med. ;D
Titel: SV: Utslängd av busschauffören
Skrivet av: Staffan Sävenfjord skrivet 19 februari 2008, 17:10:39 PM
Ingenjören Malte Liewen Stierngranat ("Mannen som gör vad som faller honom in") levde 1871-1960 och det var runt förra sekelskiftet han hade för vana att dra i nödbromsen när tågen på det som i dag kallas Södra stambanan körde förbi hans slott Stjärneborg så att han kunde stiga av. Däremot tror jag inte att han gav sig på att försöka stoppa tåget genom att ställa sig på spåret - då hade han nog inte blivit så gammal. Till sist fick han dock en hållplats vid stationen. Malte Stierngranat fick för övrigt någon gång på 1990-talet en Y1-motorvagn uppkallad efter sig, där namnet dock stavades Stjärngranat - en alternativ stavning som han själv använde.
Motsvarande historia lär för övrigt ligga bakom att det blev en hållplats i Sjisjka. Där var det konstnären Nils Nilsson Skum som av samma anledning fick till en hållplats. Här tyckte väl SJ också att det var lite extra roligt eftersom SJ ingår två gånger i Sjisjka. Märkligt nog finns denna hållplats kvar än i dag trots att den torde ha landets minsta resandeunderlag: två samebröder Kitok samt en sommarboende familj. Samt en del turism. Tåget är enda chansen att komma hit - Sjisjka ligger i väglöst land. Men Sjisjka har ju sin egen PR-man här i Bussnack.


Titel: SV: Utslängd av busschauffören
Skrivet av: Patrik skrivet 19 februari 2008, 17:24:33 PM
Citat från: Staffan Sävenfjord skrivet 19 februari 2008, 17:10:39 PM
Motsvarande historia lär för övrigt ligga bakom att det blev en hållplats i Sjisjka. Där var det konstnären Nils Nilsson Skum som av samma anledning fick till en hållplats. Här tyckte väl SJ också att det var lite extra roligt eftersom SJ ingår två gånger i Sjisjka. Märkligt nog finns denna hållplats kvar än i dag trots att den torde ha landets minsta resandeunderlag: två samebröder Kitok samt en sommarboende familj. Samt en del turism. Tåget är enda chansen att komma hit - Sjisjka ligger i väglöst land. Men Sjisjka har ju sin egen PR-man här i Bussnack.

Turism??
Enligt Nikolaus Kitok kommer det nästan aldrig någon till Sjisjka förutom vänner som dom själva släpar dit.
Som en liten extra info så är bröderna Kitok (Johan och Nikolaus) söner till Nils Nilsson Skum, allt enligt en dokumentär jag sett på Nordiska museet för ett par veckor sen.

Det finns iofs också en vandringsled till Sjisjka från Tjåurek som man kan komma till från Nikkaluokta men den stigen är så dålig att ingen går längs den längre.
Titel: SV: Utslängd av busschauffören
Skrivet av: michael k skrivet 19 februari 2008, 17:53:56 PM
herr s-granat gick evfen först i tåget när os invigdes i stockholm
han ligger begravd i en pyramid jämte slottet
hans älskarinna ligger begravd utanför
jag körde en del resor dit åt gunnemar när han levde
Titel: SV: Utslängd av busschauffören
Skrivet av: Ersa skrivet 19 februari 2008, 19:25:46 PM
Citat från: Patrik skrivet 19 februari 2008, 17:24:33 PM
Turism??
Enligt Nikolaus Kitok kommer det nästan aldrig någon till Sjisjka förutom vänner som dom själva släpar dit.

Du får låta någon turistbyrå börja göra reklam för Sjisjka, när du i sinom tid kommer ut i arbetslivet och har flyttat till BD-län  ;)
Titel: SV: Utslängd av busschauffören
Skrivet av: Staffan Sävenfjord skrivet 19 februari 2008, 19:31:10 PM
Citat från: Patrik skrivet 19 februari 2008, 17:24:33 PM
Turism??
Enligt Nikolaus Kitok kommer det nästan aldrig någon till Sjisjka förutom vänner som dom själva släpar dit.
Som en liten extra info så är bröderna Kitok (Johan och Nikolaus) söner till Nils Nilsson Skum, allt enligt en dokumentär jag sett på Nordiska museet för ett par veckor sen.


Men det måste du väl göra något åt, Patrik.  ;)
Som sagt: trafikunderlaget är inte det bästa och trots att jag åkte mycket där sommaren 1974 (specialuppdrag att räkna resande för Trafikrestauranger) så var jag aldrig med om att något tåg behövde stanna i Sjisjka trots att tågen i övrigt var synnerligen välbelagda. På den tiden var det för övrigt inte så noga vad det stod i tidtabellen om uppehåll eller inte. "Vill nån gå av eller på här så stannar vi förstås".

Titel: SV: Utslängd av busschauffören
Skrivet av: Patrik skrivet 19 februari 2008, 19:40:55 PM
Jag får nog göra det, alla borde få ta del av naturen och historian därifrån  :)
Första och enda gången jag åkte från Sjisjka så klev Johan Kitok av tåget i Sjisjka med två äldre damer och Nikolaus väntade på plattformen med mig, det var en passande dag att vara där samt att vädret var otroligt fint.

Samma med Kaitum, där klev samma man på tåget på morgonen och av på kvällen, han skulle väl in och arbeta någonstans för han verkade som en van pendlare av det tåget och han hälsa självklart på mig när jag klev av och på tåget  :)
Titel: SV: Utslängd av busschauffören
Skrivet av: Patrik skrivet 19 februari 2008, 19:48:53 PM
Utan att veta om det så har jag nu läst att det här är Nikolaus Kitok som sålde tavlor på Jokkmokks marknad, jag tyckte väl att tavlorna påminde om Nils Nilsson Skums konst, han har fått inspiration från sin fader  :o
(http://www.phbuss.se/Misc/Jokkmokksresan_05-08_feb_2008/Marknaden/marknad_jokkmokk_0802_2008f.jpg)
Titel: SV: Utslängd av busschauffören
Skrivet av: Ersa skrivet 19 februari 2008, 19:56:56 PM
Lämpliga framtida resenärer Sjisjka kan ju vara grupper med människor som hävdar saker som att: "Sverige är fullt, och har därför inte plats att ta emot inflyttade utlänningar"  ;)
Titel: SV: Utslängd av busschauffören
Skrivet av: Patrik skrivet 19 februari 2008, 19:58:38 PM
Sen är det perfekt för de personerna som vill bevisa för andra att man kan gå på järnvägsrälsen i en timme utan att bli påkörd ;)