Ordet är ju fritt i denna avdelning..
Alla orter har ju sina "gräddhyllor" där det är "fint" att bo varför jag tänkte att vi kunde göra en uppsummering av dessa områden.
Så fyll på!
Göteborg: Örgryte, Hovås, Långedrag
Borås: Brämhult
Jönköping: Bymarken
...
..
.
Kristianstad: Egna hem
Åhus: Äspet
F.ö är gentrifieringsprocesser ett mycket intressant ämne!
Uppsala - Kåbo
//Jacob
Åre - Gräddhyllan? ;D
New York - 5th Avenu
Citat från: Bengt Jönsson skrivet 12 mars 2011, 19:38:55 PM
Ordet är ju fritt i denna avdelning..
Alla orter har ju sina "gräddhyllor" där det är "fint" att bo varför jag tänkte att vi kunde göra en uppsummering av dessa områden.
Så fyll på!
Göteborg: Örgryte, Hovås, Långedrag
Borås: Brämhult
Jönköping: Bymarken
...
..
.
Högsbo
Sannahed såklart. Lugnt och fint med härlig natur runt knuten..
Citat från: Jacob Almgren skrivet 12 mars 2011, 20:42:10 PM
Uppsala - Kåbo
//Jacob
I Uppsala så är Berthåga, Kåbo, Luthagen, Sunnersta och delar av city områden i princip endast för fint folk, oftast professorer eller akademiker med höga poäng då Uppsala är en universitetsstad, finns väl även ett antal företagare också eller vanliga arbetare med bra betalt men många har eller har haft någon form av koppling till universitetet. Knivsta är även lite av ett fint ställe att bo på, men det tillhör inte längre Uppsala sedan utbrytningen från Uppsala kommun 1 januari 2003.
Citat från: bisquit skrivet 13 mars 2011, 10:51:59 AM
Sannahed såklart. Lugnt och fint med härlig natur runt knuten..
haha, nog för att Sannahed är lantligt, men jag föredrar nog att bo i Vintrosa före sannahed :)
Annars är Öfvre Adolfsberg ett lite av en gräddhylla i Örebro trakten.Vet inte hur det ser ut i Sydnärke dock
Stockholm: Östermalm
Lidingö
Hälsar
Ingemar
nacka(stockholm) saltsjöbaden/solsidan ( :P)
sälen: elljusvägen/ hyllan
Citat från: IngemarJ skrivet 13 mars 2011, 16:33:19 PM
Stockholm: Östermalm
Lidingö
Hälsar
Ingemar
Oj! I Stockholm finns många fina områden/stadsdelar/kommuner!
Danderyd
Hammarby sjöstad
Innerstaden
Lidingö
Nacka
Norr Mälarstrand
Stureplan
Täby
Östermalm
Bara för att nämna några!
Lite fler områden från Stockholm, alla av dessa förorter består till stor del av villaområden: Bromma, Ängby, Hässelby (Gård och Strand består ju av flervåningshus, men som hörs på namnet, så är det ju fullt av villor i Villastaden), Skälby, Tallkrogen mfl.
Jocke nämnde 5th Avenue i New York (är det denna aveny som har en massa träd osv och som även går under namnet Park Avenue?) och då känner jag för att nämna några områden i min "andra" hemstad (om så ändå vore ::)), nämligen London! :) För att nämna några, så kan jag ta Kensington, Chelsea, Kew, Hampton Court och Highgate, beläget i norra London, kring nordöstra hörnet av det stora naturområdet Hampstead Heath. Helt underbara stadsdelar, där Highgate förvisso har riktigt saftigt dyra bostäder, men den utsikt man får över London i detta område, den går verkligen inte av för hackor! :D
Värmdö är det fint att bo i
Rubriken förteller icke om det gäller fast boende eller semesterboende.
Mitt boende gäller semesterboende och den platsen är Funäsdalsfjällen, bort från alla människor, andas frisk luft, härlig natur och trevliga vandringsturer, att bara få vara. ;)
Får väl vara ensam om att säga att Enhörna är fint! Nära till naturen och ändå inte långt till skolor och större samhällen :)
Skövde: Billingesluttningen, Dälderna, Hasselbacken, Vasastan.
Här verkar trivseln vara fullgod på gräddhyllan:
(http://i582.photobucket.com/albums/ss262/Hinkbilder/Abyn_080629.jpg?t=1300298132)
Citat från: Greger Larsson skrivet 16 mars 2011, 18:57:52 PM
Här verkar trivseln vara fullgod på gräddhyllan:
(http://i582.photobucket.com/albums/ss262/Hinkbilder/Abyn_080629.jpg?t=1300298132)
Du menar "Bregotthyllan".. ;D :D 8)
/B
Jag skulle säga att Ryninge i Örebro ligger djävligt bra till, stans mest segregerade bostadsområde (nästan uteslutande vita svenskfödda) och med högst genomsnittslön i hela Örebro kommun
En viss gynekolog bor i Askim, hyfsat område där.