Buss-Snack

Allmänna bussforum => Busstrafik => Ämnet startat av: Hagri skrivet 01 juli 2010, 12:48:33 PM

Titel: Göteborg: Stora problem med nya bussarna
Skrivet av: Hagri skrivet 01 juli 2010, 12:48:33 PM
"Sedan 20 juni kör Veolia stora delar av Västtrafiks bussnät i västra och södra Göteborg.
Nya fräscha bussar i all ära, men om de är felskyltade - eller inte kommer alls - spelar det ingen roll. För resenären."

Läs mer på Göteborgs-Posten (http://www.gp.se/nyheter/goteborg/1.401559-stora-problem-med-nya-bussarna)


Tyvärr detta hamnade fel men det gick inte att tabort och lägg i rätt forum
Titel: SV: Göteborg: Stora problem med nya bussarna
Skrivet av: Tonniiie skrivet 01 juli 2010, 13:48:01 PM
Det var som F*n. :-\
Titel: SV: Göteborg: Stora problem med nya bussarna
Skrivet av: IntresseTrafik skrivet 01 juli 2010, 13:59:32 PM
Någon som vet om det är Solaris eller Volvo bussarna som krånglar.
Hur fungerar Solaris boggibussarna i Skåne?
Titel: SV: Göteborg: Stora problem med nya bussarna
Skrivet av: MagnusA skrivet 01 juli 2010, 15:15:26 PM
Det största problemet e nog skyltarna!!!

Svarta...eller skyltade fel linje
Titel: SV: Göteborg: Stora problem med nya bussarna
Skrivet av: Staffan A skrivet 01 juli 2010, 19:20:39 PM
Varför måste trafikledningen och inte föraren ställa om skyltarna på respektive buss vid exempelvis trafikomledning ?
Titel: SV: Göteborg: Stora problem med nya bussarna
Skrivet av: Ulf Rådeström skrivet 01 juli 2010, 20:01:57 PM
Nja - nu var nog tidningarna igång igen på lite fläsk efter en nyhetstorka tror jag.

Har nyss spenderat två dagar i Göteborg och åkt runt ganska ordentligt och fotat dom nya bussarna.

Om bussarna kommer eller inte kan jag inte uttala mig om - men i allmänhet tycktes "samling vid pumpen" gälla i vanlig ordning när avgångarna var, dessutom såg jag bara max 5-6 bussar som inte skyltarna fungerade på under två dagar

Knappast något att skrika om!
Titel: SV: Göteborg: Stora problem med nya bussarna
Skrivet av: M skrivet 01 juli 2010, 20:08:28 PM
Citat från: IntresseTrafik skrivet 01 juli 2010, 13:59:32 PM
Någon som vet om det är Solaris eller Volvo bussarna som krånglar.
Hur fungerar Solaris boggibussarna i Skåne?
Ja du kan ju gissa! :-) I veckan stog det en heldö Solaris vid Älvsborgshamnen.

/M
Titel: SV: Göteborg: Stora problem med nya bussarna
Skrivet av: Ulf Rådeström skrivet 01 juli 2010, 23:27:03 PM
Citat från: M skrivet 01 juli 2010, 20:08:28 PM
Ja du kan ju gissa! :-) I veckan stog det en heldö Solaris vid Älvsborgshamnen.

/M

Men sluta  :)
Bara för att nångon krånglar här och där är dom väl inte värdelösa allihopa som du verkar framställa det som.
Alla bussar har problem i början såklart - och även i slutet - inget unikt för Solaris.
Titel: SV: Göteborg: Stora problem med nya bussarna
Skrivet av: AL skrivet 02 juli 2010, 13:49:31 PM
Citat från: Ulf Rådeström skrivet 01 juli 2010, 20:01:57 PM
men i allmänhet tycktes "samling vid pumpen" gälla i vanlig ordning när avgångarna var...

Knappast något att skrika om!

Det är väl självklart något att skrika om!  Samling vid pumpen är precis vad det inte är... Och att missa sin anslutning vid den s k "stjärntrafiken" är allt annat än kul beroende av vilken linje man tänkt passa... Lägg därtill just felskyltade bussar eller avsaknad av skyltning, och dessutom den bristfälliga informationen om bussens fortsatta trafik efter ankomst till Frölunda Torg - något som Spårvägens förare var relativt duktiga att upplysa om via den inre högtalaren.
Titel: SV: Göteborg: Stora problem med nya bussarna
Skrivet av: M skrivet 02 juli 2010, 17:40:52 PM
Citat från: Ulf Rådeström skrivet 01 juli 2010, 23:27:03 PM
Men sluta  :)
Bara för att nångon krånglar här och där är dom väl inte värdelösa allihopa som du verkar framställa det som.
Alla bussar har problem i början såklart - och även i slutet - inget unikt för Solaris.
Givetvis men jag hoppas att du noterade smileyn oxå.

/M
Titel: SV: Göteborg: Stora problem med nya bussarna
Skrivet av: Nupski skrivet 04 juli 2010, 23:26:14 PM
Har åkt Solaris och måste säga att de känns lite pappriga i kvaliten, vassa plåtkanter som borde täckas över med någon list, karossen kränger som en gammal atlantångare, smäckiga paneler m.m. så undra hur dessa kommer att te sig efter några år på Göteborgs fina gatunät vissa kärror i Warszawa med ungefär samma gatustandard är väldigt solkiga efter några år.

En undran levereras inte Solaris med bakljus? Har inte sett någon än med fungerande bakljus förutom bromsljus och blinkers. Hade en solaris framför mig för några kvällar sen när gatljuset som vanligt slocknat i en del av stan, undrar om det inte är så kommunen försöker spara pengar att slumpmässigt släcka ner en del av stan varje kväll och inte är det på samma ställe heller varje gång, och upptäckte den först när förraren trampade på bromsen.

Sen verkar gassnurran där bak vara lite klen för att orka hålla tempot på Oskarsleden (Linje 50) det går inte fort uppför efter Kungsstensmotet med fullast och på rakorna vrålar det om maskinen som om den inte vill. Sen så räcker inte passagerarantalet för en boogievagn det är ofta knôfullt så de holländska hashrakterna må ha haft sin brister men de kunde lasta mer folk. B9S Bi-artic borde vara lösningen på linje 50, vanlig B9S räcker inte heller, hade uppe den frågan för några år sen och de vill inte bygga om gatan genom Skår, Sankt Sigfridsgatan, men de får de nog göra i alla fall som dessa boggievagnar klättrar över kantstenarna och buffar till stolparna med sitt grymma svep på 1,4m. Har kört Bova på linje 50 och det gällde att hålla tungan rätt i mun för att inte ge sig upp på klättringstur eller daska till stolpar längs vägen  ;D. Titta på Google maps så följer man efter en kort MAN så inser man strax hur idiotisk gatan är byggd.

Hashrakterna var otroligt välhållna efter den omilda behandling de fick under sin livstid och man nästan saknar dem så länge det inte är kallare än 0 och inte varmare än 15  ;D, det blev mycket bättre när man atte in öppningsbara sidorutor i slutet av vagnarna livscykel. AC agget i Solarisarna verkar inte orka kyla som vanligt när det gäller stadsbussar med ständiga stopp och öppning av dörrar så hoppas man snart avskaffar hel AC i stadsbussar och fixar med öppningsbara fönster och forcerad ventilation som var vanligt förr och det funkade om det underhölls, minns gamla säfflevagnar från 80talet samt spårvägens hårblåsande Scania 112 med justerbart munstycke vid varje sittplats.
Titel: SV: Göteborg: Stora problem med nya bussarna
Skrivet av: Johan B skrivet 05 juli 2010, 00:09:41 AM
Ang. bakljusen så är det tydligen nytt EU-direktiv att bakljus ej krävs dagtid (pluspoäng ska de ha för att alla ljus baktill är av diodtyp). Börjar även bli vanligt på en del (tyska) personbilar. På Solarisarna lyser det inte bak då man har diodvarselljuset på. Slå över till xenonhalvljus och bakljusen tänds. ACn tycker jag fungerar ok, klart bättre än utan, har varit svalt i de jag åkt i nu under värmen i veckan. Ska man gnälla över något så är det att man tyvärr har valt glasrutor som mellanvägg vid bakdörren vilka skallrar konstant under körning i de jag åkt med. Bör iofs inte vara så svåråtgärdat men dåligt på helt nya bussar. Motorljudet gränsar mot underkänt, både i och utanför låter det för mycket, framför allt då man trycker på ute på 70- och 90-väg precis som Tomas skriver. Lite trevligt dock att ylet påminner om B10M med igensatt kylare, lite småpittoreskt ;). Stolarna är jämförbara med Volvos nya. Ryggen är bättre (bredare och bättre stöd) men dynan är lika snålstoppad som på spårvagnarna. Jämt skägg i slutändan mao. Min slutsats: Volvo är något skönare att åka i. Går tystare samt bättre ihopskruvad (Säffle har lyft sig  men det ska sägas att bortsett från glasrutorna är det inget större fel på Solarisen). Sitter lika illa gör man i båda. Volvo tar också poäng på individuella luftutsläpp för varje stol. Solaris är dock inte långt efter men ska bli spännande att se hur länge de kommer att kännas fräscha i Göteborgs hårda stadstrafik.
Titel: SV: Göteborg: Stora problem med nya bussarna
Skrivet av: Rikard skrivet 05 juli 2010, 00:47:22 AM
Citat från: Johan B skrivet 05 juli 2010, 00:09:41 AM
Ang. bakljusen så är det tydligen nytt EU-direktiv att bakljus ej krävs dagtid (pluspoäng ska de ha för att alla ljus baktill är av diodtyp). Börjar även bli vanligt på en del (tyska) personbilar.
Jag tycker det e rent skit att de bara har diodljus bak. för på vintern så kommer lamporna att gro igen med snö då det inte är någon värme på de lamporna. till skillnad på vanliga glödlampor. E samma sak bak på scaniabussarna i Mölndal men de lyser alltid dock.
Rikard.
Titel: SV: Göteborg: Stora problem med nya bussarna
Skrivet av: forthemoment skrivet 05 juli 2010, 01:43:50 AM
Man måste vrida på ljusvredet för att bakljusen/sidomarkeringsljusen skall vara tända. Detta skall dom programera om så att de alltid skall lysa. Skall vara på gång. Många vet inte om att man måste ha vredet på. Inte så käckt i tunnlar etc. och sen när det blir mörkt.

Dom är jätte högljudda! Jag fick tom köra med öronproppar det sista idag! Glasväggarna skallrar precis som du skrev, i vissa alldeles oacceptabelt mycket. Den jag körde sist idag hade bara gått 200 mil! AC:n när den går får fullt låter inte särskilt vackert heller! Man får ont i huvudet/öronen efter att ha kört Solaris i nio timmar! Dock så är förar AC:n effektivare i Solaris än Volvo när den funkar tycker jag!

Kapaciteten på dom räcker ju inte till. Som du skrev på linje 50 men även på andra. Jag kan inte fatta vem det är som bestämt att det skall vara mer boggie istället för ledbuss. Har kört 50/99/94/91/58 med boggie i rusningen/badvädret den gågna veckan och jag har fått köra förbi fulsatt på linje 50 t.ex. 58:an i eftermiddagsrusningen i fredags med Solaris va hemsk!!  Och när jag har kört Solaris med mycket folk, så har jag i vissa backar undrat om jag kommer komma upp för lutningen! Dom orkar ju knappt! Skrämmande på nya bussar! Hur skall det va om ett år eller två? Dom är ju också hemskt klumpiga att köra eftersom dom sveper så! Man får verkligen tänka efter och konstant planera in i det sista hur man skall placera sig! Vid svängen ner till Opaltorget nu när det är vägarbeta handlar det om enstaka cm man har i marginal på varje sida! Sen är dom hemskt tungstyrda! Kan inte förstå att man går bussar med sån trög servo anno 2010!!


Jag blir överlycklig varje gång jag får en Volvo istället för Solaris! Dom körde jag två korta Solaris i lördags och dom var som å köra en liten gokart kändes det som! Pigga och smidiga! Dock var inte det roligt att köra den på 92an två varv när alla skulle ut och bada! Körde också en Solaris boggie idag som var ok att köra.  Men man kommer väl att vänja sig framöver att köra Solaris! Dom kommer säkert att ordna de mesta hoppas jag, och iom dom är annorlunda att köra tycker jag, är det väl en vanesak att lära sig dom!
Titel: SV: Göteborg: Stora problem med nya bussarna
Skrivet av: Nupski skrivet 05 juli 2010, 02:12:05 AM
Citat från: forthemoment skrivet 05 juli 2010, 01:43:50 AM
Man måste vrida på ljusvredet för att bakljusen/sidomarkeringsljusen skall vara tända. Detta skall dom programera om så att de alltid skall lysa. Skall vara på gång. Många vet inte om att man måste ha vredet på. Inte så käckt i tunnlar etc. och sen när det blir mörkt.

Dom är jätte högljudda! Jag fick tom köra med öronproppar det sista idag! Glasväggarna skallrar precis som du skrev, i vissa alldeles oacceptabelt mycket. Den jag körde sist idag hade bara gått 200 mil! AC:n när den går får fullt låter inte särskilt vackert heller! Man får ont i huvudet/öronen efter att ha kört Solaris i nio timmar! Dock så är förar AC:n effektivare i Solaris än Volvo när den funkar tycker jag!

Kapaciteten på dom räcker ju inte till. Som du skrev på linje 50 men även på andra. Jag kan inte fatta vem det är som bestämt att det skall vara mer boggie istället för ledbuss. Har kört 50/99/94/91/58 med boggie i rusningen/badvädret den gågna veckan och jag har fått köra förbi fulsatt på linje 50 t.ex. 58:an i eftermiddagsrusningen i fredags med Solaris va hemsk!!  Och när jag har kört Solaris med mycket folk, så har jag i vissa backar undrat om jag kommer komma upp för lutningen! Dom orkar ju knappt! Skrämmande på nya bussar! Hur skall det va om ett år eller två? Dom är ju också hemskt klumpiga att köra eftersom dom sveper så! Man får verkligen tänka efter och konstant planera in i det sista hur man skall placera sig! Vid svängen ner till Opaltorget nu när det är vägarbeta handlar det om enstaka cm man har i marginal på varje sida! Sen är dom hemskt tungstyrda! Kan inte förstå att man går bussar med sån trög servo anno 2010!!


Jag blir överlycklig varje gång jag får en Volvo istället för Solaris! Dom körde jag två korta Solaris i lördags och dom var som å köra en liten gokart kändes det som! Pigga och smidiga! Dock var inte det roligt att köra den på 92an två varv när alla skulle ut och bada! Körde också en Solaris boggie idag som var ok att köra.  Men man kommer väl att vänja sig framöver att köra Solaris! Dom kommer säkert att ordna de mesta hoppas jag, och iom dom är annorlunda att köra tycker jag, är det väl en vanesak att lära sig dom!

Ja linje 58 glömde jag i all hast. Får provåka upp till Merkurius för att se hur dessa tar sig upp. Körde man MAN A23 diesel och växlade manuellt så kunde man komma upp i 50 från Orion riktning Stora Björn, Den Oudsten diesel maxade 35 och gas dito 15  8) hade man Volvo gas ledvagn 30, Volvo B9S så kunde man komma upp i 60 och hade man en B12 i 600 serien så var 70 inga problem. Som måttstock Scania B56 årsmodell 1964 med "miljöspridare" 35.  Vad är hastigheten med Solaris gas?
Titel: SV: Göteborg: Stora problem med nya bussarna
Skrivet av: Bussfanatikern skrivet 05 juli 2010, 02:30:39 AM
Hur tusan kan man leverera nya bussar till Sverige utan konstant automatiskt halvljus? Trodde att det var krav på att samtliga fordon som tillverkas för den svenska marknaden måste ha det. Bra att dom ska förse samtliga Solarisbussar med detta i efterhand så att förarna inte riskerar att bli stoppade och bötfällda av polisen bara för att dom kör utan lyse.  
Titel: SV: Göteborg: Stora problem med nya bussarna
Skrivet av: forthemoment skrivet 05 juli 2010, 03:40:19 AM
Dom har automatiskt halvljus oavsett om man har vredet i noll läge eller på. Det som inte lyser om man inte har vridit på vredet är positionsljus bak och sidomarkeringsljus. Halvljuset lyser oavsett
Titel: SV: Göteborg: Stora problem med nya bussarna
Skrivet av: Ersa skrivet 05 juli 2010, 04:07:30 AM
Vad har ni beställt till Göteborg egentligen? I Umeå är det Solarisvagnarna av årsmodell 2006 som är starka, snabba, tysta och lättstyrda. Åtminstonde jämfört med de mer högljudda och tungstyrda Volvo B9S av årsmodell 2009. Solarisledvagnarna får man liksom en gammal Scania CN113ALB passa sig för att inte gasa fullt med i tvära kurvor då motorns styrka verkar kunna trycka den av vägen vintertid. Jag kan även tillägga att alla lampor, bakljus, sidomarkeringsljus och halvljus alltid är påslagna på Umeås Solarisvagnar, oavsett noll-läge eller ej.
Titel: SV: Göteborg: Stora problem med nya bussarna
Skrivet av: Johan B skrivet 05 juli 2010, 11:05:38 AM
Citat från: Ersa skrivet 05 juli 2010, 04:07:30 AM
Vad har ni beställt till Göteborg egentligen? I Umeå är det Solarisvagnarna av årsmodell 2006 som är starka, snabba, tysta och lättstyrda. Åtminstonde jämfört med de mer högljudda och tungstyrda Volvo B9S av årsmodell 2009. Solarisledvagnarna får man liksom en gammal Scania CN113ALB passa sig för att inte gasa fullt med i tvära kurvor då motorns styrka verkar kunna trycka den av vägen vintertid. Jag kan även tillägga att alla lampor, bakljus, sidomarkeringsljus och halvljus alltid är påslagna på Umeås Solarisvagnar, oavsett noll-läge eller ej.

Gasmotor och däri ligger nog kraftskillnaden. 2006 fanns inte heller EU-direktivet ang. ljus dagtid, så dessa fick antagligen svensk specifikation från start, Göteborgs Solaris är väl antagligen EU-specade (vilket ska räcka, man ska inte få några böter eftersom bussarna är registreringsbesiktiade så här, jmf. flyttgodsbilar från USA där blinkersen lyser konstant fram). Man kan dock tycka att en ljussensor som slår på bakljusen i ex tunnlar hade varit bra, hela iden med diodvarselljus går ju om intet om man ändå kör omkring och bränner dyra xenonljus på dagtid.
Titel: SV: Göteborg: Stora problem med nya bussarna
Skrivet av: yngrot skrivet 05 juli 2010, 11:49:46 AM
Återigen ett EU beslut som är helt galet med inget ljus på sidan eller bak.. Är det inte nån därnere som kan föreställa sig att fordon ofta kör i tunnlar och liknande ställen ??? 

Gasdrivna bussar verkar ju vara rätt mycket sämre kraft i än en hederlig dieselsnurra,,  synd att nya bussar har mycket skrammel hur ska de bli efter 1 år i stadstrafik??   Kanske läge att kräva hörselskydd till förarna???
Titel: SV: Göteborg: Stora problem med nya bussarna
Skrivet av: Ersa skrivet 05 juli 2010, 12:39:13 PM
Citat från: Johan B skrivet 05 juli 2010, 11:05:38 AM
Gasmotor och däri ligger nog kraftskillnaden. 2006 fanns inte heller EU-direktivet ang. ljus dagtid, så dessa fick antagligen svensk specifikation från start, Göteborgs Solaris är väl antagligen EU-specade (vilket ska räcka, man ska inte få några böter eftersom bussarna är registreringsbesiktiade så här, jmf. flyttgodsbilar från USA där blinkersen lyser konstant fram). Man kan dock tycka att en ljussensor som slår på bakljusen i ex tunnlar hade varit bra, hela iden med diodvarselljus går ju om intet om man ändå kör omkring och bränner dyra xenonljus på dagtid.

Men varför väljer man en EU-specning före en egen specning? Numera är det diodljus runtom på de flesta nya bussar, och då ska det väl inte vara så svårt att koppla så att bakljus, främre parkeringsljus och främre diodvarselljus att lysa dagtid på vredets 0-läge?
På kvällstid vrider man på ljusvredet till halvljusläget varvid xenonhalvljus ersätter de främre diodvarselljusen, och även tänder instrumentbelysning, sidomarkeringsljus och registeringsskyltsbelysning (samt eventuellt även diodbelysningen av matrisskyltar).
Titel: SV: Göteborg: Stora problem med nya bussarna
Skrivet av: Bussgubben skrivet 05 juli 2010, 13:16:50 PM
Citat från: forthemoment skrivet 05 juli 2010, 01:43:50 AM
Man måste vrida på ljusvredet för att bakljusen/sidomarkeringsljusen skall vara tända. Detta skall dom programera om så att de alltid skall lysa. Skall vara på gång. Många vet inte om att man måste ha vredet på. Inte så käckt i tunnlar etc. och sen när det blir mörkt.

Dom är jätte högljudda! Jag fick tom köra med öronproppar det sista idag! Glasväggarna skallrar precis som du skrev, i vissa alldeles oacceptabelt mycket. Den jag körde sist idag hade bara gått 200 mil! AC:n när den går får fullt låter inte särskilt vackert heller! Man får ont i huvudet/öronen efter att ha kört Solaris i nio timmar! Dock så är förar AC:n effektivare i Solaris än Volvo när den funkar tycker jag!

Kapaciteten på dom räcker ju inte till. Som du skrev på linje 50 men även på andra. Jag kan inte fatta vem det är som bestämt att det skall vara mer boggie istället för ledbuss. Har kört 50/99/94/91/58 med boggie i rusningen/badvädret den gågna veckan och jag har fått köra förbi fulsatt på linje 50 t.ex. 58:an i eftermiddagsrusningen i fredags med Solaris va hemsk!!  Och när jag har kört Solaris med mycket folk, så har jag i vissa backar undrat om jag kommer komma upp för lutningen! Dom orkar ju knappt! Skrämmande på nya bussar! Hur skall det va om ett år eller två? Dom är ju också hemskt klumpiga att köra eftersom dom sveper så! Man får verkligen tänka efter och konstant planera in i det sista hur man skall placera sig! Vid svängen ner till Opaltorget nu när det är vägarbeta handlar det om enstaka cm man har i marginal på varje sida! Sen är dom hemskt tungstyrda! Kan inte förstå att man går bussar med sån trög servo anno 2010!!


Jag blir överlycklig varje gång jag får en Volvo istället för Solaris! Dom körde jag två korta Solaris i lördags och dom var som å köra en liten gokart kändes det som! Pigga och smidiga! Dock var inte det roligt att köra den på 92an två varv när alla skulle ut och bada! Körde också en Solaris boggie idag som var ok att köra.  Men man kommer väl att vänja sig framöver att köra Solaris! Dom kommer säkert att ordna de mesta hoppas jag, och iom dom är annorlunda att köra tycker jag, är det väl en vanesak att lära sig dom!

Bra att man kan se vidare rapport om Solarisbussarna. Jag ska nämligen börja köra som timanställd även i väster efter jul, just nu är det BARA Partillegaraget ala linje 24 och Busslink Partille som gäller för tillfället. Finns det nattpass om man är placerad på Frihamnen "forthemoment" ??
Titel: SV: Göteborg: Stora problem med nya bussarna
Skrivet av: Bussgubben skrivet 05 juli 2010, 13:19:18 PM
Vill även påpeka när jag körde nattpass i lördags att jag såg linje 50 köras med ledbuss efter kl 21. Hoppas detta är så eftersom man då slipper boggiebussar på en linje där ledbuss brukar köras!
Titel: SV: Göteborg: Stora problem med nya bussarna
Skrivet av: B10BLE skrivet 05 juli 2010, 13:29:59 PM
Citat från: Johan B skrivet 05 juli 2010, 11:05:38 AM
(vilket ska räcka, man ska inte få några böter eftersom bussarna är registreringsbesiktiade så här, jmf. flyttgodsbilar från USA där blinkersen lyser konstant fram).

Men jag äger en flyttgodsbil och den får INTE ha orange ljus framåt! Däremot får den ha röda blinkers bak.
Titel: SV: Göteborg: Stora problem med nya bussarna
Skrivet av: Nico skrivet 05 juli 2010, 13:51:16 PM

Citat från: yngrot skrivet 05 juli 2010, 11:49:46 AM
Återigen ett EU beslut som är helt galet med inget ljus på sidan eller bak.. Är det inte nån därnere som kan föreställa sig att fordon ofta kör i tunnlar och liknande ställen ??? 

Är det ett EU-direktiv då? Nu är jag inte speciellt insatt i det hela, men kan inte erinra mig att ha hört något i denna stil. I många fall är det lätt att hänvisa till EU, men själv tycker jag det verkar aningen konstigt och rimmar ganska illa med vissa visioner. Sedan finns det ett antal tunnlar mm. söderöver, speciellt i de bergigare länderna, så det känner man nog till. Själv gissar jag mera på att det i flera fall handlar om att det fortfarande inte är krav på halvljus dagtid varför de länder som har det själva får stå för anspassningen, dvs. standarden är en funktion utan halvljusautomatik. Det i sin tur kan nog leda till en del udda lösningar från olika entreprenörer i de länder där det är krav på halvljus, t.ex. då att man inte får full automatik, vred som måste stå i en viss postion etc.
Titel: SV: Göteborg: Stora problem med nya bussarna
Skrivet av: Ersa skrivet 05 juli 2010, 14:09:17 PM
Citat från: Nico skrivet 05 juli 2010, 13:51:16 PM
Är det ett EU-direktiv då? Nu är jag inte speciellt insatt i det hela, men kan inte erinra mig att ha hört något i denna stil. I många fall är det lätt att hänvisa till EU, men själv tycker jag det verkar aningen konstigt och rimmar ganska illa med vissa visioner. Sedan finns det ett antal tunnlar mm. söderöver, speciellt i de bergigare länderna, så det känner man nog till. Själv gissar jag mera på att det i flera fall handlar om att det fortfarande inte är krav på halvljus dagtid varför de länder som har det själva får stå för anspassningen, dvs. standarden är en funktion utan halvljusautomatik. Det i sin tur kan nog leda till en del udda lösningar från olika entreprenörer i de länder där det är krav på halvljus, t.ex. då att man inte får full automatik, vred som måste stå i en viss postion etc.

Bara en gissning nu:
Kan det vara så enkelt att Busslink bett Solaris om att "halvljuset ska lysa automatiskt även på 0-läget"? "Jajemen" sa man på Solaris och kopplade det så. Men då man inte sagt något om att även bak- och sidomarkeringsljus skulle lysa jämt, så kopplade man helt enkelt inte in ström till dessa från 0-läget? När Polarbuss köpte Solaris 2006 sa man "Allt ska lysa på 0-läget", och fick detta inkopplat utan bekymmer.
I flera andra trådar skrivs det att Solaris bygger bussar precis som kunden vill ha dem, utan att ifrågasätta konstiga lösningar. Då gäller det uppenbarligen att beställa väl planerade genomtänkta lösningar, vilket inte verkar ha gått helt perfekt i varesig Stockholm eller Göteborg.
Titel: SV: Göteborg: Stora problem med nya bussarna
Skrivet av: ch skrivet 06 juli 2010, 23:51:02 PM
Har i två dagar åkt kollektivt med Busslink i södra Mölndals kommun, och reagerat på att ett flertal av de nya Scaniorna har haft problem med skyltningen. Har frågat och fått svar att man har problem med det. Det kan vara så att det bak på bussen står t.ex 761 och fram står det EJ I TRAFIK men så går bussen på linje 762 mot Inseros i själva verket.

Det verkar också som om flera av förarna inte riktigt har kläm på hur iTid funkar, för ibland säger förarna att skyltningen inte funkar men sen säger de att de lyckades få ordning på den. ;-)

Har också sett att än fler bussar har fått reklam på baken, däribland denna (2615) som har fått en riktigt dåligt placerad reklam. Om man nu ska göra reklam för en sko så ska man väl se till att skon syns och inte klipps bort för att göra hål för linjenummer. ;-)

(http://img809.imageshack.us/img809/7435/skox.jpg)

Och ja, 2615 har inte haft fungerande skyltning idag. Så här såg det ut tidigare idag när jag åkte med den ;-)

(http://img291.imageshack.us/img291/4365/2615o.jpg)

Titel: SV: Göteborg: Stora problem med nya bussarna
Skrivet av: Rikard skrivet 07 juli 2010, 01:53:24 AM
Citat från: ch skrivet 06 juli 2010, 23:51:02 PM
Har i två dagar åkt kollektivt med Busslink i södra Mölndals kommun, och reagerat på att ett flertal av de nya Scaniorna har haft problem med skyltningen. Har frågat och fått svar att man har problem med det. Det kan vara så att det bak på bussen står t.ex 761 och fram står det EJ I TRAFIK men så går bussen på linje 762 mot Inseros i själva verket.

Det verkar också som om flera av förarna inte riktigt har kläm på hur iTid funkar, för ibland säger förarna att skyltningen inte funkar men sen säger de att de lyckades få ordning på den. ;-)


Du har rätt vart massa strul i ett par dagar. Både med iTid och även med Hajen där linjer och turer bara försvunnit. speciellt på 753 o 751. iTid har krånglat på bl.a 753,763,768 och 771 så det gäller o skylta manuellt på dem. Enligt uppgift är det centralt på västtrafik som felet uppstått o de håller på o felsöka men inte lokaliserat felet ännu. Jag själv tycker iTid är krånglig och fruktansvärt seg maskin o sköta manuellt. När automatiken funkar så e den bra men inte när det e dags o göra det manuellt.
Rikard.
Titel: SV: Göteborg: Stora problem med nya bussarna
Skrivet av: ch skrivet 07 juli 2010, 07:35:17 AM
Många av de gamla GS Buss-förarna klagar också på att det inte är några omloppspärmar längre. ;-)

Det är inga problem om man kör samma linje hela tiden, men när man kommer in till t.ex Lindome Station så är det bra att veta var man ska stanna. Är det så att man ska gå som en annan linje om 3 minuter osv. De flesta antar jag kör med utskrift på tjänsterna, men sånt hade man sett i omloppspärmarna förr i tiden ;)
Titel: SV: Göteborg: Stora problem med nya bussarna
Skrivet av: Rikard skrivet 07 juli 2010, 12:45:48 PM
Citat från: ch skrivet 07 juli 2010, 07:35:17 AM
Många av de gamla GS Buss-förarna klagar också på att det inte är några omloppspärmar längre. ;-)

Det är inga problem om man kör samma linje hela tiden, men när man kommer in till t.ex Lindome Station så är det bra att veta var man ska stanna. Är det så att man ska gå som en annan linje om 3 minuter osv. De flesta antar jag kör med utskrift på tjänsterna, men sånt hade man sett i omloppspärmarna förr i tiden ;)

Jag är en av dem ;-)  Tycker inte heller om att det inte finns pärmar att köra efter. Alla vet att iTid kommer att krångla förr eller senare och i olika grad. Och det finns ingen möjlighet att kolla vad som sker efter turen förrän den är avslutad som du nämnde.
Rikard.
Titel: SV: Göteborg: Stora problem med nya bussarna
Skrivet av: Ersa skrivet 07 juli 2010, 13:47:26 PM
Citat från: Rikard skrivet 07 juli 2010, 12:45:48 PM
Jag är en av dem ;-)  Tycker inte heller om att det inte finns pärmar att köra efter. Alla vet att iTid kommer att krångla förr eller senare och i olika grad. Och det finns ingen möjlighet att kolla vad som sker efter turen förrän den är avslutad som du nämnde.
Rikard.

Någon form av papper i form av en "förarspec" som visar vad föraren ska göra under dagen brukar ju alltid finnas. På vissa orter har man omloppspapper i bussarna istället (t.ex var det så i Umeå tätort under Polarbuss & Veolias tid). Men hur det än brukar vara utformat, antingen med en förarspec och/eller vagnsomlopp brukar det ju alltid finnas ett tjänstepapper som innehåller all information föraren behöver för att framföra sin buss även när all teknik har havererat. T.ex. avgångstider, hålltider och övergångar. Möjligtvis havererar möjligheten att skylta bussen manuellt, vilket betyder att man inte har ett alltför genomtänkt system, men det kan man lösa med plastskyltar om bara beredskapen och rutinerna finns.

(http://i811.photobucket.com/albums/zz39/Verspieder2/Swebus_6938_Umd_080704.jpg)
Så här såg det ut i Umeå efter att kommunens Thoreb C90 drabbats av total minnesförlust, och omskyltning från "Ej i trafik" inte var möjlig på flera dagar. (Bussmickes mardröm?)  ;D
Titel: SV: Göteborg: Stora problem med nya bussarna
Skrivet av: ch skrivet 07 juli 2010, 14:00:44 PM
Dagens bästa skyltning i Lindome:

"763 Aprilgatan via Aprilgatan"

Buss 2632 i förmiddags på linje 763.
Titel: SV: Göteborg: Stora problem med nya bussarna
Skrivet av: Rikard skrivet 07 juli 2010, 14:36:17 PM
Citat från: ch skrivet 07 juli 2010, 14:00:44 PM
Dagens bästa skyltning i Lindome:

"763 Aprilgatan via Aprilgatan"

Buss 2632 i förmiddags på linje 763.

HEHE  763 e en av de linjer där automatiken inte funkar  ;-)
Rikard.
Titel: SV: Göteborg: Stora problem med nya bussarna
Skrivet av: M skrivet 07 juli 2010, 19:07:25 PM
Citat från: M skrivet 02 juli 2010, 17:40:52 PM
Givetvis men jag hoppas att du noterade smileyn oxå.

/M
Jag noterade idag att Veolia 6078 har svåra problem med laddluften. Läcker som ett såll vilket oxå  påverkar prestandan.
Så finns det någon Veolia Göteborgschaffis här så kan ni ju felanmälla den.
Sprucken laddluftkylare eller någon taskigt dragen klamma?, Vad vet jag men läcker kraftigt gör den.

/M
Titel: SV: Göteborg: Stora problem med nya bussarna
Skrivet av: M skrivet 07 juli 2010, 19:15:52 PM
Citat från: M skrivet 07 juli 2010, 19:07:25 PM
Jag noterade idag att Veolia 6078 har svåra problem med laddluften. Läcker som ett såll vilket oxå  påverkar prestandan.
Så finns det någon Veolia Göteborgschaffis här så kan ni ju felanmälla den.
Sprucken laddluftkylare eller någon taskigt dragen klamma?, Vad vet jag men läcker kraftigt gör den.

/M


När ni ändå felanmäller så påpeka problemet med att AC:n går förfullt och värmen är på oxå förfullt i elementen. Inte kul att bränna upp fötterna medans man fryser om huvudet.

/M
Titel: SV: Göteborg: Stora problem med nya bussarna
Skrivet av: ch skrivet 07 juli 2010, 20:00:31 PM
Citat från: M skrivet 07 juli 2010, 19:15:52 PM
När ni ändå felanmäller så påpeka problemet med att AC:n går förfullt och värmen är på oxå förfullt i elementen. Inte kul att bränna upp fötterna medans man fryser om huvudet.

/M


Men på nåt sätt så föredrar jag att bränna fötterna och frysa om huvudet, än att frysa om fötterna och bränna huvudet.... Kan inte förklara varför...
Titel: SV: Göteborg: Stora problem med nya bussarna
Skrivet av: forthemoment skrivet 07 juli 2010, 21:18:58 PM
Jag felanmälde 6078 för en vecka sen (!) Det säger väl allt om hur dom bryr sig om de! Dom har lite för mycket att göra med Solaris! 6078 e inte den ända som har det problemet med värmen. Alla Solaris jag kört denna vecka har vart kalla där fram i bussen, medans värmen vart på för fullt i bakdelen. Och vi som förare kan ej justera temperaturen som man kan på Volvo!
Titel: SV: Göteborg: Stora problem med nya bussarna
Skrivet av: Erling.L skrivet 07 juli 2010, 22:03:33 PM
Såg idag det verkar va problem med tanklocken på b9s som rullar på L58 stora diesel spår i bergsjön iaf efter dem
Titel: SV: Göteborg: Stora problem med nya bussarna
Skrivet av: Nupski skrivet 08 juli 2010, 01:30:19 AM
Racerspår av diesel finns även inne i stan och såg hur fint det skvalpade ut när en ledbuss på linje 58 körde in i Brunnsparken, förarna får lära sig att ta det lungt även med sista axeln över fartbulorna så man inte daskar i tanken.

Det med värme på elementen verkar vara standardutrustning samma som problemen med laddluften det blåser om många av Solarisarna. Hur håller sig tempen på dem för kylfläkten verkar gå för fullt hela tiden, kan förklara varför elementen är varma.

Är det IVECO maskiner i Solarisarna?
Titel: SV: Göteborg: Stora problem med nya bussarna
Skrivet av: Rikard skrivet 08 juli 2010, 01:33:25 AM
Citat från: Tomas skrivet 08 juli 2010, 01:30:19 AM

Är det IVECO maskiner i Solarisarna?
Gasbussarna har Cumminsmotorer.
Rikard.
Titel: SV: Göteborg: Stora problem med nya bussarna
Skrivet av: Bussfanatikern skrivet 09 juli 2010, 03:58:48 AM
Jag åkte med två Solarisbussar idag: nr. 1205 på linje 95 och nr. 6081 på linje 50.
Måste säja att jag inte är speciellt nöjd med denna busstyp då motorerna låter högt och kylfläkten går på fullvarv hela tiden vilket gör att bussarna låter som dammsugare. Det sistnämnda kommer jag även ihåg från gasdrivna Daf Den Oudsten vars kylfläktar också väsnades som tusan. En annan irriterande sak är att bussarna rycker till lite då och då av någon konstig anledning. Det värsta är dock växellådan som visserligen växlar mjukt och fint när man gasar försiktigt men "kickdown"-funktionen verkar vara lite för effektiv på denna busstyp. Så fort man ger lite extra gas så växlar den ner för att sedan växla upp lika snabbt igen och detta iderliga växlande orsakar massa onödiga ryckningar i bussen. Växellådan slits snabbare av det här och då lär vi inom några år få känna av bom, hopp och ryck vid varje växling.