Vilka sträckor borde prioriteras framöver?
För att svara på det behövs det till vissa delar en kristallkula och sedan att man till vissa delar tittar på den befintliga långtidsplanering som finns framtagen på olika håll. Vad gäller det förstnämnda så kan man nog även (om man spekulerar en del) anta att man kommer att snegla en del på järnvägen. Dvs. behovet av att bygga ut och förbättra civilförsvaret lär även påverka väginfrastrukturen. Även Sveriges [och Finlands] inträde i NATO lär ha en inverkan på behov etc.
Ser man sedan till självkörande fordon mm. så kan det sannolikt till viss del komma på sikt, men vägen dit är fortfarande lång. Som en jämförelse så har ju flyget, på drygt ett halvsekel, bara kommit till en nivå som för vägtrafik skulle motsvara något mellan nivå 2 och 3 på
SAE:s sexgradiga skala. Vägtrafik är sedan mycket mer komplex och diversifierad medan flyget i jämförelse är otroligt standardiserat och regelstyrt. Sverige däremot har för sin vägtrafik inte ens en nationell säkerhetsstyrning... då dessutom trots att införandet av sådant var en av rekommendationerna från Statens haverikommission efter olyckan i Sveg 2017.