Polsk "superbuss" testas i Malmö

Startat av Skåneresenären, Idag kl. 08:57:35 AM

0 Medlemmar och 3 gäster tittar på detta ämne.

Skåneresenären

I Sydsvenskan den 24 maj 2026 står att Nobina, Skånetrafiken och Malmö Stad testkör en 24,8 meter buss från Solaris. Syftet är att få ökad kunskap om bussen och identifiera platser som kan bli svårmanövrerade. Om testerna faller väl ut tas 80 cm kortare bussar i trafik sommaren 2027

Anders.o93

#1


Bussen på Vinkeln under gårdagen. Går att läsa mer i tråden Nya Solaris till Malmö

Eftersom bussarna redan är beställda får vi verkligen hoppas testerna gått bra.

https://www.sydsvenskan.se/sydsvenskan-direkt/?ifr-dir-postId=02e095f8-1151-4464-9c38-323cb36b841b

AdamL

Citat från: Skåneresenären skrivet Idag kl. 08:57:35 AMI Sydsvenskan den 24 maj 2026 står att Nobina, Skånetrafiken och Malmö Stad testkör en 24,8 meter buss från Solaris. Syftet är att få ökad kunskap om bussen och identifiera platser som kan bli svårmanövrerade. Om testerna faller väl ut tas 80 cm kortare bussar i trafik sommaren 2027
Det är inte ett test för att se om bussarna kommer sättas i trafik de är redan beställda sedan länge och kommer ju självklart levereras oavsett vad testerna kommit fram till.

De har för övrigt markerat med en tejp bit på bussen var de 80 cm kortare versionerna tar slut

IdaL

Ett större frågetecken har varit MEX4s sträckning, och det visade sig vara problematiskt med gatulayouten med sidokörfälten för bussarna på Regementsgatan. Mycket på grund av gatuparkering etc. Jag gissar på att media kommer att skriva om detta idag.

AdamL

Jag antar att linje 4s sträcka är testad med Van Hool bussarna och att det inte blir samma resultat med Solaris?