46 vätgasbussar får ingen vätgas i Cottbus

Startat av BD, 23 december 2025, 17:30:46 PM

1 Medlem och 7 gäster tittar på detta ämne.

BD

46 nya vätgasbussar a' 650 000 € kan inte användas enär ingen vätgas finns tillgänglig.

Bild.de

Nico

I sak är det ju inte fel på bussarna. Verkar mera vara en variant på Sandviken, dvs. man beställde vätgasvagnar utan att kolla om det fanns möjlighet att tanka dem.
»Den stora anledningen till att människan går vilse i tankarna är att det är outforskat territorium.«

Alfred E. Neuman

Buzzlover

Citat från: Nico skrivet Idag kl. 12:52:48 PMI sak är det ju inte fel på bussarna. Verkar mera vara en variant på Sandviken, dvs. man beställde vätgasvagnar utan att kolla om det fanns möjlighet att tanka dem.
Vill inte påstå att dom kan vara så dumma, men i Sandvikens fall handlade det om att vätgas att tanka fanns tillgänglig och redo. Men tankstationen var inte byggd(ombyggd) för att tanka Bussar/tunga fordon.

Hoppas att det är liknande i detta fall och inte att man helt glömt att kolla ifall vätgas i området ens hade en tankstation.
Mina bilder på Kollektivtrafiken hittar ni här:
https://www.instagram.com/swedishtransit/

Barndomsdrömmen är äntligen uppfylld, den 10 Februari 2021 blev jag tillslut Busschaufför!