Malmös nya linjenät (Samt övrigt i Skåne som påverkar)

Startat av AdamL, 05 juli 2025, 11:34:44 AM

1 Medlem och 3 gäster tittar på detta ämne.

Anders.o93

Citat från: Erobran skrivet 26 juni 2026, 22:11:30 PMDet giver egentlig mening at man skifter chauførrer disse steder, eftersom det er de primære endestationer for den regionale trafik. Så må man håbe der bygges nogle pauselokaler og ikke kun et toilet.

Observera att det jag skrev om avlösningarna bara gäller stadsbussarna. Jag har ingen koll på var avlösningar sker just nu och var de kommer att ske i framtiden för regionbussarna.

Eftersom alla stadsbusslinjer passerar antingen Malmö C eller Södervärn minskar detta behovet av att ha så många olika platser för avlösningar samt förflyttningar emellan dessa som fallet är nu.

Men för oss som kör stadsbussarna kommer nya rastlokaler upprättas i närheten av Malmö C och Södervärn. Detta är befintliga lokaler som ska byggas om för ändamålet.

Buss_Lund

Så från 1 mars 99 stadsbussar ska börjar använda nya depån hamnen. Så det är inte så långt från centralen och Värnhem

IdaL

De nya Irizar till Nobina SkE kommer att få inventarienummer runt 527x. Har sett 5271. De nya Mercedes eCitaro till Trelleborg har anlänt och hamnar i 22xx-serien. Jag har sett 2261.

Buss_Lund

Jag har också sett de nya Scania till SKE tycker de är så fina och fina design, jag tror de är första digital spegeln för region, SKE i Skåne.

Har Malmö-Lund regiontrafiken nya bussar kommit fram till Nobina ?

intro298

Finns det några bilder på de nya Scania-lastbilarna som är tillgängliga för allmänheten?