Fridströms lämnar avtal med Nobina

Startat av Ted Selander, 29 juni 2016, 16:24:52 PM

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Ersa

Tvätteriet i samhället som också arbetar på uppdrag för Stockholms läns landsting, har egna lastbilar, och var det första lastbilsåkeriet i trakten som fick krav på (valfritt) fossilfritt bränsle i lastbilarna. De är en av de stora externa kunder som tankar RME på Fridströms, och fler krav på fossilfritt även på lastbilssidan lär det säkert bli med tiden.
Nu är ju dessa ovanjordstankar iofs flyttbara, men hur man än gör är det nog ändå billigare att alla tungfordon runtom samhället samsas vid någon större allmän pump (serviceanläggning) istället för att alla ska skaffa varsin egen privat småpump inne på varenda SL-satellitdepå, samt inne på varenda lastbilscentral.

eldani

Citat från: Ersa skrivet 01 juli 2016, 17:18:20 PM
Tre pumpar för diesel, RME samt HVO finns redan i Rimbo. De ligger intill kommundelens enda tvätthall som klarar miljökraven på återvunnet vatten. Allt detta inne på Fridströms depå. Att krångla in bussar på de två återstående vanliga personbilsmackarna i Rimbo samhälle är inget jag skulle rekommendera. Först och främst finns där bara vanlig diesel, och utrymmet är dessutom såpass begränsat att inte ens lastbilsåkare använder dem. Vid något enstaka större tekniskt fel på byns alla tungfordonspumpar en kväll för några få år sedan blev det snabbt en kö av lastbilar och bussar till pumpen på OK-macken vid Roslagsstoppet/Söderhall. Numera finns även en dieselpump i "grusgrupen" vid Ledinge.

Närmaste godkända tvätthall och pump för RME utanför Rimbo finns på SL-depån i Norrtälje, samt enbart en tvätthall hos Volvo Truck Center i Norrtälje. Ända sedan senaste trafikstarten 2011 har även Hallstaviksbaserade bussar tvättats och tankats regelbundet i Rimbo på sina raster, just för att det inte går att komma ifrån att Rimbo sedan 130 år är det naturliga "navet" för service mitt mellan Uppsala/Arlanda-Norrtälje och Hallstavik-Stockholm. Oavsett hur olika passerande avtal ser ut och vilka trafikföretag som kör var.

Det finns möjlighet att tanka dom Hallstaviksbaserade bussar i Hallstavik vid deras uppställningsplats. Att kunna tankas möjligheten försvann när Keolis hade hand om trafiken men när Nobina tog över trafiken så kom möjligheten att kunna tanka i Hallstavik tillbaka.
Om man har löst av tankning av bussarna och städning av bussarna i Hallstavik så löser nog dom ett i Rimbo också. Sen får dom göra som dom gör med dom Hallstaviksbaserade bussar att dom tvättas när dom är i Norrtälje. Som dom har alltid löst det med dom Hallstaviksbaserade bussar är det var busslink och sedan när det blev Keolis och nu Nobina.

Lars-Håkan_E

Citat från: Lars_L skrivet 01 juli 2016, 17:33:54 PM
Jo, Ersa har ju gett svar nedan - frågan är ju om Fridströms behåller RME om man inte längre har några fordon som rullar på bränslet, och i annat fall hur mycket påslaget blir där för att Nobina ska använda pumpen?

När det gäller HVO så är det ju jättebra så länge det är skattebefriat. Än har ju bara EU medgett detta för två år. Annars ligger det ju en bra bit över RME i prisbild (men å andra sidan har ju bränslet stora driftsfördelar).

Förmodligen lär RME gå samma framtid till mötes som Etanolen redan gjort, tittar man på totalkostnaden så har HVO jättefördelar, främst driftmässiga.




Ersa

Citat från: eldani skrivet 01 juli 2016, 18:09:33 PM
Det finns möjlighet att tanka dom Hallstaviksbaserade bussar i Hallstavik vid deras uppställningsplats. Att kunna tankas möjligheten försvann när Keolis hade hand om trafiken men när Nobina tog över trafiken så kom möjligheten att kunna tanka i Hallstavik tillbaka.
Om man har löst av tankning av bussarna och städning av bussarna i Hallstavik så löser nog dom ett i Rimbo också. Sen får dom göra som dom gör med dom Hallstaviksbaserade bussar att dom tvättas när dom är i Norrtälje. Som dom har alltid löst det med dom Hallstaviksbaserade bussar är det var busslink och sedan när det blev Keolis och nu Nobina.

Busslink/Keolis tankade sina Rimbobaserade bussar regelbundet hos Fridströms. Av de Hallstaviksbaserade bussarna är det väl bara max en fjärdedel av dem man kan få in till Norrtälje per vardag, vilket gör att det inte går att uppfylla huvudmannens krav på att bussarna alltid ska vara rena. Vissa av de Hallstaviksbaserade långmilarna skulle rentav behöva tvättas och städas två gånger per vardag under de riktigt jobbiga årstiderna. När Busslink körde sitt gamla avtal var tvättkraven inte lika hårda som idag.
Hur man än vänder och vrider på det så måste SLL en dag inse att man inte kan fortsätta envisas med upplägget med många tiomilaversioner av 639or som varken kan tvättas i Stockholm eller Hallstavik, utan bara mitt på linjen. Då blir det att regelbundet fortsätta "nödtanka" bussar under tiden de är fullsatta med passagerare, vilket inte känns helt seriöst ur passagerarnas synvinkel.
Bryt linjen i Rimbo och skapa en omstigningspunkt mellan två nya linjer där. På denna ort ser man till att tanka, tvätta och städa en massa bussar under dagtid. Om man måste byta buss från 676 till 637, 636, 641 och andra linjer i Norrtälje är det väl för sjutton precis lika enkelt att byta buss i Rimbo för vidare färd mot Hallstavik?

Men större förändringar i linjeuppläggen lär väl knappast komma förrän inne på nästa avtal, efter sommaren 2021.

Citat från: Lars-Håkan_E skrivet 01 juli 2016, 18:19:22 PM
Förmodligen lär RME gå samma framtid till mötes som Etanolen redan gjort, tittar man på totalkostnaden så har HVO jättefördelar, främst driftmässiga.

Absolut. HVO är framtiden. Både för linjetrafiken och beställningstrafiken.

Bussmicke

Tack Ersa för de  historiska återblicken.
//Bussmicke.

Aldrig utanför dörren utan en kamera!
Besök min kanal Bussmicke.se på Youtube.

Stolt ägare av: Canon EOS R och R7, 6D Mark II, Canon Powershot G7 X Mark II och Sony RX100M3 och RX100M7.

Ersa

Citat från: Bussmicke skrivet 01 juli 2016, 19:07:21 PM
Tack Ersa för de  historiska återblicken.

Ingen orsak! Hur historiken ser ut bakåt i tiden på det ställe där man arbetar har alltid intresserat mig. Vad det är för arv och traditioner man fått förmånen att föra vidare. :)

Adrian Langemar

Med tanke på Ersas ständigt återkommande förslag om att införa bussbyten i Rimbo:

Att behöva byta buss upplevs av de flesta resenärer som en försämring och kan i värsta fall skrämma bort resenärer. Att det är dåligt på en plats innebär inte att man ska göra det dåligt på en annan plats också.

Lars-Håkan_E

Själva städningen är ju i mitt tycke ett mindre problem när det gäller den här storleken på depå, det sköter enklast varje chaufför.
När det gäller tankning ska man givetvis gå ihop och använda de pumpar som finns oavsett ägare, det finns ju ingen idé att varje åkare ska smälla upp en egen farmartank.

Tvätt brukar vara ett stort problem, man behöver inte ha värst många bussar innan en egen tvätthall är intjänad, när det kostar 400-900:-/borsttvätt på de flesta ställen så förstår man årskostnaden om man har 10-15 bussar, i Rimbo finns det ju redan tvättmöjligheter så det är ju en prisfråga vad som är ekonomiskt fördelaktigast.

Visst kommer man billigare undan med en tvättplatta med högtryck och/eller handdragen borstmaskin och i slutänden så ser nog bussarna fräschare ut en längre tid.

Jag undviker i det längsta att borsttvätta på platser där man tvättar linjebussar i mängd eller kanske skogsbilar och trailerdragare.


Ersa

Citat från: Adrian Langemar skrivet 01 juli 2016, 19:42:09 PM
Med tanke på Ersas ständigt återkommande förslag om att införa bussbyten i Rimbo:

Att behöva byta buss upplevs av de flesta resenärer som en försämring och kan i värsta fall skrämma bort resenärer. Att det är dåligt på en plats innebär inte att man ska göra det dåligt på en annan plats också.

Då måste vi omgående förlänga minst hälften av 676 åtminstone till Grisslehamn. Samt införa lika långa direktlinjer ut på Värmdölandet samt ner till Torö. Detta med start nu på måndag morgon. Samt införa SL-linjer från Tekniska högskolan till Västerås, Eskilstuna och Nyköping (vilket är samma 10-milsavstånd). Införs dessa ej, så skrämmer vi bort alla resenärer! ;)
Eller så accepterar man bara att det inte alls är speciellt "dåligt" att man klarar sig undan med bara ett enda bussbyte (till en ny ren buss) på en över 10 mil lång sträcka. Sanningen är dessutom att det inte alls finns bara "en plats" med detta hemska byte, utan väldigt många. Detta då 639 är den enda linje som man kan sitta på från innerstan och 10 mil i sträck. Det borde då således vara "dåligt" på precis alla andra 100-tals SL-linjer i alla andra väderstreck ut mot landsbygden.

Man kan ju även hålla inne med alla förbättringsförslag, och bara låta gamla bristfälliga upplägg fortsätta år ut och år in. Om man tycker att dagens tankningar mitt på linjen med folk i, och medföljande förseningar, är ett fullgott upplägg.

Lars_L

Bara skattereglerna inte blir ogynsamma för HVO kontra RME, så tror ju också att den förra är det som har framtiden för sig (ofta innehåller ju också HVO inslag av RME iofs). Problemet är ju EU;s något strikta direktiv och hur man har valt att se på denna typ av bränslen. HVO ligger ju upp till 40 procent högre i tillverkningskostnad än vanlig diesel. Med skattebefrielse blir det ju mer eller mindre samma pris som för diessel. Men troligen kan det lösas genom att man ställer hårda krav på vad HVO tillverkas från - det är ju där problematiken ur klimatperspektiv uppstår; och som aktualiserar frågan om skatterabatt.

När det gäller långa linjer är ju trenden från Trafikförvaltningen - om än mycket långsiktigt - att man vill förlänga 676 till Hemmesta på Värmdö. Samtidigt som stockholms stad bestämmer att minska filerna på Vasagatan, utan att införa separata kollektivtrafikfiler, för att få plats med cyklar med hänvisning till att det inte kommer blir aktuellt med stomlinjer där. Jo, kanske är det så att inte ens Trafikförvaltningen tror på sin stomlinjestrategi eftersom man tydligen inte kommunicerar den med stadens trafikkontor.

I exempelvis Köpenhamn har det ju varit en ganska långsiktig trend att förlänga linjer som ofta tar upp till ett par timmar att köra. Så när trafikplanerare på myndigheterna får bestämma, så är nog trenden ändå att föreslå långa linjer; de ger bäst restidsvinster eftersom resenärerna slipper ett byte. Ju längre desto bättre alltså.

Men visst, tvåtimmars linjer är mycket knepiga att hålla, med tanke på allt från förseningsrisk, avlösningsbehov till sådana triviala saker som tankning. Det sistnämnda bör ju dock inte vara ett skäl för att dela på linjer; det går ju ända att beställa vagnar med möjlighet till större tankvolym. Ser väl inte heller - med tanke på hur många Hallstavikvagnar som står uppställda hela dagen vid Tekniska, att det skulle vara så svårt att få till en jämnare utnyttjandegrad på vagnarna, men det kräver ju att man lägger in det som en parameter när omloppen görs. 



Inlägget är signerat Lars Lundqvist

Ersa

Citat från: Lars_L skrivet 01 juli 2016, 22:14:52 PM
Men visst, tvåtimmars linjer är mycket knepiga att hålla, med tanke på allt från förseningsrisk, avlösningsbehov till sådana triviala saker som tankning. Det sistnämnda bör ju dock inte vara ett skäl för att dela på linjer; det går ju ända att beställa vagnar med möjlighet till större tankvolym. Ser väl inte heller - med tanke på hur många Hallstavikvagnar som står uppställda hela dagen vid Tekniska, att det skulle vara så svårt att få till en jämnare utnyttjandegrad på vagnarna, men det kräver ju att man lägger in det som en parameter när omloppen görs.

Visst kan man "dra i andra änden" och få till smidiga lösningar med dagens uppställda fordon på Tekniska. Dessa kan ju rulla i annan trafik (om den "livsfarliga" dörrställningen 1-1-0 godtas), och i samband med detta även tvättas/städas/tankas på annan depå under dagen, innan återfärd norrut på 639 blir av. Det är ett annat sätt att lösa problemen med dagens upplägg. Huvudsaken man gör något, och inte som idag bara låter det mesta förbli i något som upplevs som gamla halvmesyrer.

Beställa vagnar med större tankar går också, men då blir inte bara 676 utan även 639 en speciallinje med låsta "egna" specialspecade bussar, som rör till det för trafikledarna om man snabbt har behövt skifta runt fordon. Helt plötsligt går det kanske någon "vanlig SL-buss" på 639 på en lördag, och så kan det bli soppatorsk i Edsbro om man inte lyckats hitta någon ledig person som på fritiden kunnat åka ner och låsa upp RME-tanken i Rimbo.

Kristian

Citat från: Ersa skrivet 01 juli 2016, 11:35:58 AM
- Om vi ser till hela länet och 2000-talet kan vi ju lägga Kerstins Taxi på Södertörn som körde några smålinjer under Busslink/Keolis i många år. Numera är väl även de helt borta från SL-trafiken?
Jo, utöver 850 så körde hon ringlinjen 857 (Spångbro-Sunnerby-Fullbro-Spångbro) som lades ned i början av 00-talet.

Inte för att det rör Roslagen, men ändå. :)

Lars-Håkan_E

Det finns ju en annan lösning, att man bibehåller linjen men bryter lämpliga omlopp i Rimbo (med SL:s goda minne) sådant har ju förekommit i flera fall tidigare av samma skäl, bränslepåfyllning.

Givetvis bryter man inte omlopp under maxtimmarna och det finns det ju heller ingen anledning till, bussarna behöver ju inte tankas mellan 06:30 och 08:00 på södergång eller mellan 16:00 till 18:00 på nordgång.

Här kan man ju om så önskas också anordna förarbyte.

Gamla bussar med 280-315 liters tankar avsedda för förortstrafik fungerar inte så värst bra på omlopp med tre varv på 639 och så länge man måste dras med sådana är detta en behändig lösning istf att göra akuta bussbyten.

Ersa

Bekymret med 639 idag är ju att den princip redan utvecklats till två separata linjer, med två olika slag trafikupplägg (motorväg resp landsväg), två olika ersättningsmodeller (VBP i söder samt kilometerersättning i norr) och utrustningskrav (bälten, AC och wifi enbart Rimbo-Hallstavik). Samt att det varenda dag är förvirring vid Tekniska då man får frågor av ovana resenärer som upplever skyltning, information och logik som otydlig/ologisk/svår. Främst med tanke på att hälften av bussarna går 5½ mil och andra hälften 10 mil, trots att de har samma linjenummer. Många påstigande tar dessutom fel avgångar av misstag då de inte förstått att Hallstaviksskyltade bussar går via Rimbo, samt att Rimboskyltade bussar inte går vidare till Hallstavik, vilket ibland skapar irritation.

Två olika linjenummer hade varit mycket tydligare för alla, och som Lars-Håkan skriver kan man ju ändå ha en hel del genomgående trafik under rusningarna, där bussen byter linjenummer i Rimbo och fortsätter direkt utan att passagerarna behöver byta buss. Hur detta fungerar är det ju bara att skriva ut i en samlingstidtabell, samt få ut infon i reseplaneraren.
Bara detaljen att inga södergående bussar från Hallstavik får skyltas Rimbo är ju nästan löjligt. Detta då tre Rimbopass varje vardag avslutas i Hallstavik, och därmed måste tomköras 5 mil hem, istället för att få köras i linjetrafik.

Lars_L

Citat från: Ersa skrivet 01 juli 2016, 23:10:01 PM
Visst kan man "dra i andra änden" och få till smidiga lösningar med dagens uppställda fordon på Tekniska. Dessa kan ju rulla i annan trafik (om den "livsfarliga" dörrställningen 1-1-0 godtas), och i samband med detta även tvättas/städas/tankas på annan depå under dagen, innan återfärd norrut på 639 blir av. Det är ett annat sätt att lösa problemen med dagens upplägg. Huvudsaken man gör något, och inte som idag bara låter det mesta förbli i något som upplevs som gamla halvmesyrer.

Beställa vagnar med större tankar går också, men då blir inte bara 676 utan även 639 en speciallinje med låsta "egna" specialspecade bussar, som rör till det för trafikledarna om man snabbt har behövt skifta runt fordon. Helt plötsligt går det kanske någon "vanlig SL-buss" på 639 på en lördag, och så kan det bli soppatorsk i Edsbro om man inte lyckats hitta någon ledig person som på fritiden kunnat åka ner och låsa upp RME-tanken i Rimbo.

Jo, nu är det ju inte så många andra linjer som rullar från Tekniska, så den lösningen är väl lite knepig. Min poäng var väl att man exempelvis kan skifta buss vid Tekniska (och för den delen Hallstavik och Rimbo också). Vid Tekniska har man ju till och med fasta uppställningsplatser, så där borde ju en sådan lösning kunna fungera ganska smärtfritt. Men kräver helst att det finns en marginal på extra uppställningsplats, så att man inte behöver använda samma för båda bussarna. Det finns nog lösningar.

Nej, visst det är väl ett problem om det inte finns tillräckligt med tankvolym om man måste byta buss etc. . Men det får väl trafikledaren ha lite koll på och då löser man det nog. De gångerna får man ju improvisera fram ett bussbyte vid något ställe längs vägen.

Sedan angående skyltningen, så skulle det väl annars kunna vara ett tips att man använder "via Rimbo" i destionationsskylten, verkar ju vara motiverat här. 

Inlägget är signerat Lars Lundqvist