Korpilombolo busstation..(Bilder)

Startat av Patrik, 10 september 2014, 23:31:49 PM

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Patrik

Korpilombolo busstation den 25 augusti...6 avgångar per vardag.



Klicka på bilderna för att göra dom större!

Om bilderna inte syns, gå in här först: http://phbuss.1g.fi
Sen tillbaka till Bussnack och uppdatera sidan


www.phbuss.se - Bussbilder från hela Sverige

Bussmicke

Helt otroligt slöseri med markyta på nästan Obefintlig trafik. ;)
//Bussmicke.

Aldrig utanför dörren utan en kamera!
Besök min kanal Bussmicke.se på Youtube.

Stolt ägare av: Canon EOS R och R7, 6D Mark II, Canon Powershot G7 X Mark II och Sony RX100M3 och RX100M7.

Staffan Sävenfjord

Detta är ju trakter där det är rätt gott om utrymme så det kanske är lika bra att ta till rejält från början. Det kan ju också bli en ansamling av bussar om tåget till Korpilombolo måste ersättas. Jovisst går det tåg till Korpilombolo. Hör bara här:
https://www.youtube.com/watch?v=MG4zeI-yPeg

;D

Bussmicke

Hade nog räckt med en Taxistolpe..  ;)

//Bussmicke
www.bussmicke.se

//Bussmicke.

Aldrig utanför dörren utan en kamera!
Besök min kanal Bussmicke.se på Youtube.

Stolt ägare av: Canon EOS R och R7, 6D Mark II, Canon Powershot G7 X Mark II och Sony RX100M3 och RX100M7.


Ersa

Att slösa med markyta i Korpilombolo vore väl som att slösa med vattnet om man bor på en liten ö i en rejält stor sötvattensjö. ;)
Nej, skönt med lite utrymme åt bussarna, och slippa den enerverande trängseln man ser på så många andra håll.

Jämför med Cityterminalen i Stockholm som är så liten och trång att den ut förarperspektiv nästan upplevs som just en taxistolpe. :P