UL byter färg från gult till rött

Startat av Niklas Bygdestam, 01 april 2012, 14:57:48 PM

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Niklas Bygdestam

Som många vet så finns det just nu i UL-trafiken ett antal fd SL-bussar som rullar i UL-trafik i SL-rött förutom att man tagit bort SL-loggan och ersatt denna med en UL-logga. Dessa bussar har gjort att det från UL:s sida kommit funderingar om att införa denna lack som standardlack på UL. Argumentet har varit enhetlighet och ett framtida fördjupat samarbete mellan länen och länstrafiken mellan båda länen.

Efter påtryckningar från inte minst landshövdingen som prioriterar samgående med Stockholm väldigt högt kommer UL att införa SL-rött som länslack med vita UL-dekaler på samma sätt som de fd SL-bussarna har redan nu. De nya UL-bussar som ska levereras till Nobina kommer att lackas i denna röda lack. Några nya bussar har redan hunnit lackas i den nu utgående gula UL-lacken som t ex Nobina 7567. Dessa bussar kommer inom kort att lackas om till rött innan de sätts i trafik. Tills vidare är det de nya bussarna som kommer att bli röda. De äldre bussar som blir kvar kommer tills vidare fortsätta vara gula och lackas mest om vid behov.
Jag är växelvis boende i Uppsala och i Belgrad. Granskar därför fordon, trafik och infrastruktur ur två länders perspektiv.


Menzies

Hade du skrivit det i morgon hade jag trott dig ;)