Huvudmeny

Buss brand

Startat av Janne Rickman, 07 augusti 2011, 12:01:04 PM

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.


Tommy H

Tänkte precis starta en egen tråd och fråga om någon visste något mer. Vilken buss rör det sig om?

http://www.corren.se/ostergotland/?articleId=5731309&date=&menuids=
Besök gärna min egen bildsida - http://peppen.jalbum.net/

Lusan

Jag vet bara att den gamla dubbeldäckaren, Setran, skulle ner till Frankrike, men den verkar ha blivit utbytt mot Ayatsen. Vet ej mer än.

Lusan

Har fått mer info och det var Setran som brann.

1896

"Trodde bussen skulle sprängas", Ungdomarna tittar nog på för mycket våldsfilmer.  ::)

Lulebjörnen

Citat från: Nicklas Vasa skrivet 07 augusti 2011, 13:06:16 PM
"Trodde bussen skulle sprängas", Ungdomarna tittar nog på för mycket våldsfilmer.  ::)
Sök fakta om saken istället för att tramsa! Så här: www.augsburger-allgemeine.de/panorama/Reisebus-brennt-Fahrer-weckt-die-Fahrgaeste-id16243496.html


Lulebjörnen

Citat från: Lusan skrivet 07 augusti 2011, 14:25:56 PM
Vem av oss "tramsar"?

Förslagsvis den som citerades? Att prata om att ungdomarna ser för mycket på våldsfilmer i i samband med den här mycket allvarliga händelsen?
Nåja, det gick tydligen i sammanhanget bra för alla inblandade, mycket tack vare chaufförens rådiga hanterande av situtationen, vilket också framhålls i den tyska artikeln.

Det är för övrigt bara en vecka sen en i stort sett identisk olycka vid Kassel.
www.bild.de/news/inland/brand/a7-bus-ausgebrannt--kinder-aus-flammenhoelle-gerettet-19146884.bild.html

Jacob

#8
Lena Hansson gick i min gamla skola.. hehe.. Tur att allt gick bra, men otur med bussen.

//Jacob
Särskrivning är en dödssynd!

Möllers

Tycker det står delfinbuss framme ifrån på bussen.

Lusan

Jag glömde nog att nämna Delfinbuss när jag nämnde vilken buss det borde ha varit. Men det var HYC 730 från Delfinbuss.
Att tro att bussen ska sprängas kan jag ha full förståelse för då det enligt film från plats var en rejäl brasa.

Möllers

Kan vara denna bussen, bara synd den brand ner  :-\



Uploaded with ImageShack.us

1896

Citat från: Lulebjörnen skrivet 07 augusti 2011, 13:24:02 PM
Sök fakta om saken istället för att tramsa! Så här: www.augsburger-allgemeine.de/panorama/Reisebus-brennt-Fahrer-weckt-die-Fahrgaeste-id16243496.html

En bussbrand kan ju gå rätt snabbt, men att bussen ska explodera är väl långsökt ?  ???

Lusan

Men nu var det ungdomar, lite förståelse måste man ha.

JDS

Citat från: Lusan skrivet 07 augusti 2011, 16:22:54 PM
Men nu var det ungdomar, lite förståelse måste man ha.

Ja, och då kan man t ex förstå att den som har sett fordon sprängas på film sannolikt är mer benägen att tro att det ska inträffa i verkligheten än den som inte har sett det. Så i själva verket tycker jag att det är Nicklas Vasa som visar bäst förståelse för ungdomars sätt att tänka, medan du mest verkar mena att man bör vara snäll mot dem och inte anklaga dem för något  ;D