Huvudmeny

SL gemensam uniform

Startat av igel, 02 augusti 2011, 08:58:15 AM

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

igel

Man kan tycka att det är märkligt att SL ogillade busslinks sköldpadda som klistrades på bussarna ett tag men accepterade busslinks uniformer. När resenärerna möter fordonen / vagnarna nästan lika ofta som konduktörerna / förarna. Skulle SL acceptera en rosa uniform på en konduktör om operatören godkände det, men inte en felaktig färg på en buss.
   I årsredovisningen 2007 skrev SL

"SL har även börjat arbeta med en gemensam uniform för all personal i SL-trafiken. Syftet är att tydliggöra av vem resenären kan få service och information."

   I DN 14 jan 2009 kunde man läsa

"Snart ska all SL-personal ha en ny enhetlig uniform. Just nu testas den av ett 100-tal anställda på fältet."

Nu har det gått två och ett halvt år, vad har hänt. Varför har man inte infört uniformen, vad var skälen till att man inte gjorde det.

New_options

Jag har ärligen inte en susning... men kan gissa...

Brist på pengar?

homer

vad jag har hört så ogillades de mycket starkt av Bussföretagen då dem vill kunna profilera sig på något sätt

Ersa

Är det inte lite skum väg att gå att först lägga ut trafiken på entreprenad, och därefter försöka göra allt för att entreprenörernas namn ska få synas så lite som möjligt?

Martin Maltkvist

Citat från: Ersa skrivet 02 augusti 2011, 20:58:00 PM
Är det inte lite skum väg att gå att först lägga ut trafiken på entreprenad, och därefter försöka göra allt för att entreprenörernas namn ska få synas så lite som möjligt?
I modernitetens namn ska man sannolikt likrikta alltsammans för att "ge ett enhetligt intryck" till våra resenärer...
Något som gruvar mig är etablissemangets balansgång mellan "trafikant ska känna igen förare" och jantelagssveriges "Ingen ska sticka ut från mängden, in i ledet med dig."
I min krets är det fler än jag anar som nyfiket kikar efter entreprenörens namn och ändå är de inte direkt entusiaster så nog finns det ett ömsesidigt intresse av att entreprenören profilerar sig gentemot kunderna.
Mångårig yrkeschaffis inom buss och lastbil, numera lokförare på nattågen till och från Övre Norrland

Hälsningar
/Martin

Nico


I princip så skulle man nog ändå kunna profilera sig ganska bra även med en 'gemensam SL-uniform' om nu så vore. Även i dagens läge är uniformerna ganska snarlika (i grund handlar det oftast om en ljus/vit skjorta och svarta/mörkblå byxor och dito jacka) och det är inte alltid så lätt att skilja mellan folk från järnväg, buss, taxi eller så. Ja, i en del fall så är det t.o.m. så att uniformerna har vissa likheter med polisens. I de flesta förekommande fall så är annars den mest markanta skillnaden just företagsloggorna och det skulle man kunna ha kvar och även kanske göra sådant lite synligare. Profileringsfrågan torde nog inte vara något direkt problem i sig annat än för kanske PR-avdelningarna. :P

Man kan annars även gärna jämföra  med väktare och ordningsvakter där en gemensam uniform (för hela landet) nu successivt är på G ut och där just bara företagsloggorna är det som skiljer dem åt. I det här fallet är det mera uniformsbärarens funktion och uppfattningen av denna utåt som man är ute efter osv. än att profilera vilket företag som anlitats. I fallet med en gemensam SL-uniform så gissar jag dock på New_options slår huvudet åtminstone ganska nära den berömda spiken, dvs. att man från SL:s håll säkert inte är negativa, men att det är en ekonomisk fråga. Antingen att man rent krasst inte får fram pengar alls eller att man inte kan enas med entreprenörerna om hur det hela ska gå till och sedan finansieras.
»Den stora anledningen till att människan går vilse i tankarna är att det är outforskat territorium.«

Alfred E. Neuman

Bussföraren

Det är åtskilliga mkr som SL måste punga ut med för att genomföra iden med gemensam uniform, alternativet är ju att byta ut den löpande under en femårs period när persedlar slitits ut men det innebär en salig blandning av modeller under den tiden.

För förare som kör både trafik för SL och företagets egentrafik krävs dubbla uniformer

Rojje

Var det inte även klagomål på att den var opraktisk och inte anpassad efter olika förutsättningar hos tänkbara bärare? Hittade lite länkar om saken när den var aktuell, bl.a. med bilder:

http://www.molia.se/2008/december/nya-sl-uniformen.html

http://veoliahora.wordpress.com/2008/12/27/uniformsnytt/

http://www.svd.se/nyheter/stockholm/ny-sl-uniform-far-kritik_2322465.svd

http://klubb119.wordpress.com/2008/10/17/information-om-sl-uniformen/







Mikael Ringmarck

Oj...den såg ju inte direkt....modern ut  ;)

Nico


I synnerhet schabraket till vänster andas onekligen lite av en dammig känsla av något i vadmal från anno dazumal...  :P
»Den stora anledningen till att människan går vilse i tankarna är att det är outforskat territorium.«

Alfred E. Neuman

Ersa

Citat från: Nico skrivet 03 augusti 2011, 22:31:56 PM
I synnerhet schabraket till vänster andas onekligen lite av en dammig känsla av något i vadmal från anno dazumal...  :P

Vid första anblick hade jag gissat att den vänstra var 60- eller 70-talsuniformen som ställdes ut på Spårvägsmuséet för några få år sedan. Enda större skillnaden var att den hade den gamla SL-loggan på bröstfickan.

Mikael Ringmarck

Citat från: Ersa skrivet 03 augusti 2011, 23:01:21 PM
Vid första anblick hade jag gissat att den vänstra var 60- eller 70-talsuniformen som ställdes ut på Spårvägsmuséet för några få år sedan.

Precis vad jag också tänkte och säkert många med oss.  ;) Man kanske varit lata och gjort en kopia på den?  ;D

57010

Det har stötts och blötts men det sista var väl en uniform i den blåa som access maskinen men det föll visst på det där med pengar det var nog 2 år sen men viktigare saker har väl hänt sen dess tex prideflaggor på innerstadsbussar , Sl är ju lite konstigt ibland har dom pengar hur mycket som helst nästa dag helt slut och då blir det inget  ::)

MartinMartin

Citat från: 57010 skrivet 05 augusti 2011, 16:03:46 PM
Det har stötts och blötts men det sista var väl en uniform i den blåa som access maskinen men det föll visst på det där med pengar det var nog 2 år sen men viktigare saker har väl hänt sen dess tex prideflaggor på innerstadsbussar , Sl är ju lite konstigt ibland har dom pengar hur mycket som helst nästa dag helt slut och då blir det inget  ::)

Nu är det väl en viss skillnad på att köpa några hundra flaggor och att köpa ett par tusen uppsättningar med kläder.

sa0azs

Citat från: Nico skrivet 03 augusti 2011, 10:51:46 AM
Man kan annars även gärna jämföra  med väktare och ordningsvakter där en gemensam uniform (för hela landet) nu successivt är på G ut och där just bara företagsloggorna är det som skiljer dem åt. I det här fallet är det mera uniformsbärarens funktion och uppfattningen av denna utåt som man är ute efter osv. än att profilera vilket företag som anlitats.

Gemensam uniform är bara aktuellt för ordningsvakter, inte väktare. Anledningen är att polisen vill att ordningsvakterna skall se mer ut som dem, för att folk skall få uppfattningen att polisen är betydligt mer aktiva än de är.