SJ 0023

Startat av Janne Rickman, 10 december 2009, 19:52:14 PM

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Janne Rickman

Är det någon som har en bild på SJ 0023 eller en bild på någon av systrana.

/Janne

Björn Forslund

Om det är en buss av första högergenerationen var (är?) det väl en "moped" alltså Volvo B715 /SKV. Samma utseende som den bevarade 0001 m a o.

Christian Ljunggren

Citat från: Janne Rickman skrivet 10 december 2009, 19:52:14 PM
Är det någon som har en bild på SJ 0023 eller en bild på någon av systrana.

/Janne


Hej!

Har tyvärr ingen bild på SJ 0022 eller 0023, trots att de var Nr-vagnar.

Mvh

Christian

Ingwar Åfeldt

Inte heller jag har någon bild på 0023. Jag har bara några mindre lyckade bilder på ett par systervagnar och nedan är en av dem.


Närmast gagaget 0059. Linköping. Bilden har visats tidigare.


Förarplatsen i okänd individ. Motala.


M v h
Ingwar

S Svensson

Dessa bussar väcker minnen. Trevliga minnen. Jag minns dessa från läsåret 1967-68 då jag såg även på bussarna. Mopererna koncentrerades sep 67 till Borås,Norrköping och några ställen ytterligare. Samtidigt flyttades CF till de andra ställena. Vilket inte hindrade att CF en tid gick på tungt trafikerade linje 50 Sandared-Bs-Fristad en priod hösten 1969.
Volvobussarna i utförande från Vänstertrafik (ca 3310 och motsvarande) fick ju flyttad dörr enbart. Foton på dessa uppskattas.

Janne Rickman

Tack för bilderna.
/Janne

erik t

Är det 0023 som nu mera ägs av en förening/museum på Gotland?
Mvh Erik

Peter Öden

Hej !

Det är f. SJ 0253/COJ 741 som finns kvar på Gotland !

Mvh Peter Ö

erik t

Får bli en Gotlands resa framöver, skulle vara kul att se den.
Har en kompis som varit och kollat för ca 5år sedan men han har ingen bild, kanske någon här som har?

Peter Rost

Citat från: erik t skrivet 13 december 2009, 12:26:06 PM
Får bli en Gotlands resa framöver, skulle vara kul att se den.
Har en kompis som varit och kollat för ca 5år sedan men han har ingen bild, kanske någon här som har?


http://www.gotlandstaget.se/vagn/coj741.htm

/Peter

erik t

Tack!
Det var trevligt att se den, bra att en förening äger den så den bevaras.

Mvh Erik

Niklas Bygdestam

Citat från: Ingwar Åfeldt skrivet 11 december 2009, 18:18:43 PM


Närmast gagaget 0059. Linköping. Bilden har visats tidigare.


Visst är 0059 en omställningsbuss som haft minst en dörr på vänster sida?
Jag är växelvis boende i Uppsala och i Belgrad. Granskar därför fordon, trafik och infrastruktur ur två länders perspektiv.

Björn Forslund

Alla SJ-bussar from Erik T:s 0001 var högertrafikbussar från början, de som kom  innan Dagen H hade en provisorisk dörr på vänstersidan bakom framhjulet. Kolla länken till GHJ:s 0253, där syns det tydligt var dörren satt.

Ersa


Björn Forslund

Kan vara så att de vinkeljärn som går under bagagerumsgolvet var sönderrostade, och man helt enkelt plockat bort kroken för att slippa få anmärkning på besiktningen.