Pärlrallyt 2009

Startat av Richard Walter, 15 augusti 2009, 20:52:07 PM

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Richard Walter

Årets upplaga kördes i hällande regn, men det hindrade inte att det var många tappra deltagare som forsade fram längs vägarna söder om Hälsingborg. Här kommer ett litet urval av bussarna. Lastbilarna får väl hålla till under en annan flik  :)












Till sist ett par tappra diggare som riggat upp paraply för att klara den värsta blötan

Autotransit

Det kanske var tur att man missade årets rally med tanke på vädret.  :D

Här är den översta bussen i en annan vinkel, lite "von oben", tillsammans med information om den ;)


/Stellan

Richard Walter

Ja, det var i fuktigaste laget. Men det var bara att bita ihop  ;D

jonas a

#3
Dessa två herrar såg jag redan vid starten. Dom var inte rädda för regnet där heller vilket jag var.

Hoppas jag får smutsa ner tråden med mina denna gången riktigt usla bilder, vet faktiskt inte om jag ens kommer att bry mig att visa lastbilarna över huvudtaget.






Richard Walter

#4
"smutsa på" du  ;)

Den sista bussen, vad är det för fabrikat/kaross och år på den?

Staffan Sävenfjord

Citat från: Richard Walter skrivet 15 augusti 2009, 23:38:36 PM
"smutsa på" du  ;)

Den sista bussen, vad är det för fabrikat/kaross och år på den?

Volvo B10 SKV 1938, fd Helsingborgs Lokaltrafik 9.
Jag bloggar också http://savenfjord.blogspot.com/. Mina bussbilder finns på http://staffansbussbilder.blogspot.se/ (uppdateras så gott som dagligen med nya bilder)

Richard Walter


Svempa

Hälsingborgs spårvägar buss 9 . var buss 1938-1955 därefter utryckningsvagn 1955-1967 skänkt till sv spårvägs sällslk . ställd i en lada . avförd ur samlingarna troligen 1977 . dock kvar i ladan till 1981 ? då den släpades till Helsingborg på en trailer tillsammans med buss 1857. renoverad under flera år och är nu i absoluta toppskick. tillhör Helsingborgstrafikens museiförening.