Sommaren 1974 i Stockholm. En "raket" står och avvaktar på Norra Bantorget för att få köra fotbollsentusiaster till Råsunda.
(http://urk.se/~lhl/1317%20copy.jpg)
Hej
Varför har bussen fått namnet "raket"
mvh Stefan P
Kan det bli bättre? Det här är en av de skönaste bilder jag sett (trots en retfull stolpe) från en tid som inte känns så avlägsen, men som tyvärr ändå är det. :D
Citat från: Lars-Henrik Larsson skrivet 09 februari 2008, 10:25:45 AM
Sommaren 1974 i Stockholm. En "raket" står och avvaktar på Norra Bantorget för att få köra fotbollsentusiaster till Råsunda.
(http://urk.se/~lhl/1317%20copy.jpg)
Hooooaaa, hur ska jag nu kunna jobba efter du lagt ut detta?
Nu kommer man ju dräggla ned hela lagergolvet..
Mycket trevligt!
Hur var dessa att köra?
/Peter
De flesta H 84-orna hade en trestegs automatlåda och lär ha kommit att kallas Raketer efter de trestegsraketer som sköt upp de första satelliterna i rymden. (EN populär teori.)
De var förstås roliga att köra, om än en smula "tungtrampade". Kunde fås på helpass i Sollentuna. Några modifierades för linje 550 Spånga stn - Tensta - Hjulsta med stora barnvagnsplatser. SL-numren var 6439-6472.
mvh
H
Hej !
Vilken nostalgikick !!!
Var det i samband med ombyggnaden från vänstertrafik till högertrafik som "raketerna" fick det
mindre omfånget på avgasröret ?? Från början hade de rör modell "stuprör" med ansenlig diameter
vilket förde med sig en ljudnivå av det högre steget, SS fd. H15 hade de även väl tilltagen diameter
på avgasröret !
Var det Volvomatic som "raketerna" hade som växellåda ? Någon som vet ??
Mvh Peter Ö