Buss-Snack

Allmänna bussforum => Bussnack => Ämnet startat av: Bengt Jönsson skrivet 30 januari 2008, 19:34:22 PM

Titel: Under golvet i bussen?
Skrivet av: Bengt Jönsson skrivet 30 januari 2008, 19:34:22 PM
Vad finns under golvet i bussen?  Frågan slog mig idag när jag som vanligt färdades med en "den Oudsten" (still-going-strong) på GS L50.

Jag tänker närmast på vad som finns under den svetsade matta av plastmaterial som syns. 
Ett buss-chassi är vad jag har för mig uppbyggt av fyrkantsrör men vad byggs golvet upp av ?
Tjocka plywood-skivor eller plåtar?

/Bengt
Titel: SV: Under golvet i bussen?
Skrivet av: Signvard skrivet 30 januari 2008, 19:37:49 PM
Nja, så tjocka är de väl inte. Men det brukar vara dubbla lager plywood med isolering mellan.
Titel: SV: Under golvet i bussen?
Skrivet av: Bengt Jönsson skrivet 30 januari 2008, 19:56:48 PM
Men om det "bara" är plywood som bygger upp golvet så måste den ju vara skyddad på något sätt från fukt, vatten och annat underifrån?

Har även sett att det i golvmattan på en del vagnar är gjorda "svetsade lagningar".  Beror detta på att den underliggande plywooden spruckit, blivit fuktig, eller på annat sätt fått sig en "körare"? 

/B
Titel: SV: Under golvet i bussen?
Skrivet av: Signvard skrivet 31 januari 2008, 05:24:33 AM
"Bara" och "bara", marinply är faktiskt väldigt vattentåligt. :) Men hål i mattan inne i bussen brukar innebära att förr eller senare så börjar golvet mjukna. Undertill kan man lägga ett lager vax eller fuktspärr typ rostskyddsmedel.
Titel: SV: Under golvet i bussen?
Skrivet av: Nupski skrivet 31 januari 2008, 10:33:02 AM
Sen finns det bussar med plåtdurk typ MAN. Undrar om inte Den Oudsten har plåt eller glasfiber durk.
Titel: SV: Under golvet i bussen?
Skrivet av: Lars skrivet 31 januari 2008, 19:04:55 PM
Säffle endast obehandlad Plywood!