Sommaren 1976 bjöd på udda bussar på flera Stockholmslinjer eftersom bristen på förare var stor. På 44:an och 47:an var brokigheten stor. I fallet ovan kommer Björknäsbussarnas nr 13, en buss som ju finns fortfarande, 30 år senare.
(http://lhl.urk.se/D2168.jpg)
Oj, det var en trevlig bild att börja dagen med!
Tack för den!
En skillnad mot idag är att nu finns de blå lamporna på plats igen!
/Björn
Hej !
Trevlig bild, speciellt för just denna buss som existerar fortfarande.
Den bruna 240:an i bakgrunden kan inte ha så många mil på mätaren,
då 240-serien introducerades 1975 !
Mvh Peter Ö
Finns någon ägarhistorik på bussen mellan 1976 och 1984? Tydligen såldes den från SL först 1976 och köpare bör(?) ha varit det bolag som använde den när bilden togs. 1984 blev en privatperson i Djurhamn ägare och 1987 Kenneth Lindberg.
/GL
det finns det lite info om den härhttp://www.wasatrafik.se/bjorknas13.html (http://www.wasatrafik.se/bjorknas13.html)
Mer info om andra bussar finns här
http://www.wasatrafik.se/ (http://www.wasatrafik.se/)
Citat från: Greger Larsson skrivet 19 januari 2008, 23:20:51 PM
Finns någon ägarhistorik på bussen mellan 1976 och 1984? Tydligen såldes den från SL först 1976 och köpare bör(?) ha varit det bolag som använde den när bilden togs. 1984 blev en privatperson i Djurhamn ägare och 1987 Kenneth Lindberg.
/GL
Enligt vad som skrevs i Ånghwisslan (som på den tiden även skrev om bussar) skulle Richard Grönstedt ha varit ägare 1976 och bussen gått i trafik för Strömma kanal, till vilket Richard då hade klara anknytningar. Det var han som grundade Strömma och han var väl fortfarande delägare. Bussen torde ha gått ersättning för en av de ständigt krånglande Volvo Hägglund från Göteborg som de köpt in för att kunna köra för SL.